Китайските валутни резерви са спаднали до най-ниско равнище от 2011 г.

Китайските валутни резерви са спаднали до най-ниско равнище от 2011 г.

Валутните резерви на Китай са се понижили за четвърти пореден месец през октомври, достигайки най-ниско равнище от март 2011 година и сочейки допълнителен отлив на капитали въпреки признаците, че втората по големина икономика в света се стабилизира, предаде Ройтерс.

Миналия месец резервите са намалели повече от очакваното или с 45,7 млрд. долара, до 3,12 трлн. долара спрямо спад от 19 млрд. долара за септември, според публикувани днес данни на централната банка.

Икономистите прогнозираха, че показателят ще спадне до 3,14 трлн. долара през октомври спрямо септемврийския петгодишен минимум от 3,166 трлн. долара.

Твърди се, че централната банка е продала щатски долари в подкрепа на юана, който се обезцени от шестгодишни минимуми.

Златните резерви са се свили до 75,348 млрд. долара към края на октомври спрямо 78,169 милиарда долара в края на предходния месец, сочат данните на сайта на Народната банка на Китай.

По-рано днес китайското правителство смени министъра на финансите Лоу Цзивей, една от най-знаменитите фигури в световните финансови среди, на фона на плановете си да овладее силно нарастващия дълг и да стимулира забавящата се икономика.

Законодателната власт обяви днес, че Лоу ще бъде заменен от 59-годишния Сяо Цзе. Лоу е на 65 години - възраст, на която министрите от кабинета обикновено се пенсионират. Не се споменава дали той ще заеме друг пост, отбелязва Асошиейтед прес.

Лоу Цзивей стана министър през 2013 г., след като бе председател на Китайския суверенен фонд (China Investment Corp.).

Очаква се новият финансов министър да поддържа експанзионистична фискална политика и да прокара реформи, за да наложи контрол над повишаващите се дългови равнища в икономиката, посочва Ройтерс.

Сяо Цзе е бил данъчен шеф и зам.-министър на финансите, а в момента е зам.-генерален секретар на Държавния съвет, припомня агенция Синхуа.

По материали на БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ