Конфликтът между Русия и Украйна повдигна три въпроса за криптовалутите

Конфликтът между Русия и Украйна повдигна три въпроса за криптовалутите

Ролята на криптовалутите като биткойн излезе на преден план в разговорите за санкциите срещу Русия заради нахлуването й в Украйна и последвалите сътресения на финансовите пазари, пише Арджун Карпал за Си Ен Би Си.

Това повдигна три големи въпроса за начина, по който криптовалутите може да бъдат използвани, и за това как ще изглежда тяхното бъдеще.

Могат ли криптовалутите да бъдат използвани за избягване на санкции?

Русия бе затрупана от санкции след нахлуването си в Украйна, като много от тях имат за цел да откъснат страната от световната финансова система.

Ключови руски фигури и финансови институции са включени в списък със санкции на САЩ, който на практика забранява на американските фирми да правят бизнес с тях. Междувременно Съединените щати, европейските им съюзници и Канада изключиха руски банки от международната финансова система SWIFT, ограничавайки достъпа им до глобалните финансови пазари. Тези санкции доведоха до сериозен срив на руската рубла.

На този фон стартираха редица дебати във връзка с това дали криптовалутите, и особено биткойнът, могат да бъдат използвани от санкционираните лица и институции като инструмент за заобикаляне на тези рестрикции. Това се дължи на факта, че биткойнът и другите дигитални валути често са децентрализирани, което означава, че не се издават или контролират от една институция като например централна банка. Когато криптовалутата се изпраща на други потребители, тя не минава през традиционния път на финансови посредници.

Има обаче и редица предизвикателства пред използването на криптовалути като инструмент за заобикаляне на санкции.

На първо място, блокчейн технологията, от която зависи търговията с биткойн, представлява публичен регистър на дейността. Това означава, че проследяването на движенията на средства от една сметка към друга е доста лесно.

„Най-голямото погрешно схващане за крипто продължава да е, че то е непроследимо и че се използва основно за измами“, коментира вицепрезидент по корпоративно развитие и международен обмен в крипто борсата Luno.

Освен това, няма достатъчно ликвидност, за да могат руските олигарси и компании да местят парите си.

„Ликвидността в крипто все още е част от световния валутен пазар и следователно преместването на големи суми пари с помощта на криптовалута е трудно“, каза Аяр.

Борсите за криптовалути също така ще обръщат повишено внимание на подобен тип дейност.

В четвъртък Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на борсата за криптовалути Coinbase, заяви, че всеки бизнес в САЩ трябва да спазва закона.

„Няма значение дали вашата компания борави с долари, криптовалути, злато, недвижими имоти или нефинансови активи. Законите за санкциите се прилагат за всички хора и фирми в САЩ“, каза Армстронг.

„Така че би било грешка да мислим, че крипто бизнеси като Coinbase няма да спазват закона. Разбира се, че ще го направим. Ето защо проверяваме хората, които се регистрират в нашите платформи, в глобални списъци за наблюдение. Ние блокираме трансакции от IP адреси, които може да принадлежат на санкционирани физически или юридически лица, точно както го прави всеки друг регулиран бизнес с финансови услуги“, добави той.

Въпреки това, след атаката на Русия срещу Украйна се наблюдава ръст на обмена на трансакциите от рубли в биткойни и тетър – т. нар стейбълкойн, обвързан със щатския долар.

По думите на Армстронг „някои обикновени руснаци използват крипто като спасителен пояс, след като валутата им се срина“.

По-рано тази седмица един служител на правителството на САЩ каза, че е малко вероятно Русия да избегне санкциите, използвайки криптовалути.

„Мащабът, от който руската държава ще се нуждае, за да заобиколи успешно всички финансови санкции на САЩ и техните партньори, почти сигурно ще направи криптовалутата неефективен основен инструмент за тази цел“, каза Карол Хаус, директор по киберсигурност в Съвета за национална сигурност, по време на уебинар в сряда.

Ще се докаже ли биткойнът като „цифрово злато“?

От години привържениците на биткойна наричат дигиталната валута „цифрово злато“. Идеята е, че биткойнът е средство за съхранение на стойност и може да бъде убежище във времена на криза, подобно на благородния метал.

Тази теория изглежда обречена на фона на все по-силната взаимосвързаност на биткойна с други рискови активи, като например акциите.

След ескалацията на войната в Украйна през тази седмица биткойнът успя да сериозен еднодневен скок, който върна криптовалутата на ниво от над 44 хил. долара, подсилвайки спекулациите, че най-накрая е дошло времето, в който дигиталната валута ще се докаже като актив убежище. Този ръст обаче не продължи дълго, като към 11:45 часа българско време днес биткойнът се търгува за  41 639,96 долара, което е спад с 3,73% за последните 24 часа.

На този фон много експерти изразиха скептицизъм относно статута на биткойна като убежище.

„Чехме в няколко различни публикации, че биткойна си възвръща статута на безопасно убежище. Ние изобщо не сме съгласни с това“, пише в бележка Лукс Тиагараджа, ръководител на търговията и управлението на сметки в компанията за крипто финансови услуги BCB Group.

„Активът убежище запазва стойността си по време на пазарни сътресения. Крипто се разпродаде агресивно, тъй като беше ясно, че Федералният резерв на САЩ ще повиши лихвите по-бързо от очакваното, което от своя страна доведе до разпродажба на акциите. Това не отговаря на определението за безопасно убежище“, каза той.

Доказа ли блокчейн технологията своята полезност?

Поддръжниците на криптовалутата често представят блокчейн технологията като начин за по-ефективни и проследими трансакции. Една от причините за това е, че за разлика от традиционните финансови трансакции, при тази технология няма посредник.

Много криптовалути обаче все още страдат от високи такси и бавна скорост на трансакциите. Те също така не са приети масово като средства за разплащане.

По време на войната обаче Украйна започна да приема дарения чрез криптовалути, с които да финансира военните си сили и други сектори. Според фирмата за анализи Elliptic Украйна е събрала над 50 милиона долара чрез криптовалути

Получаването на дарения чрез традиционни банкови методи може да бъде трудно, като се има предвид високата цена за изпращане на пари в чужбина. Достигането на средствата до Украйна може да отнеме и дълго време.

Именно това е сферата, в която  криптовалутите имат предимство, смята Гарик Хилман гостуващ преподавател в Лондонското училище по икономика.

„Когато критичната инфраструктура е извън строя или има опасения за това колко бързо нещо може да премине през традиционната банкова система, достатъчно е да имате интернет и компютърно устройство, с които да можете да извършвате трансакции. Това беше едно от обещанията на крипто“, каза Хилман.

Тъй като трансакции са в публичен регистър, можете да видите къде отиват парите, които изпращате, и как биват разпределяни, след като бъдат получени, обяснява той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ