COVID-кризата заличи 19 трилиона евро от борсите по света

 COVID-кризата заличи 19 трилиона евро от борсите по света

Кризата от коронавируса COVID-19 е унищожила 19 трилиона евро от борсите по света, съобщава германският вестник Handelsblatt. С тези пари би могъл да се погаси целия държавен дълг на страните от Европа и да останат 5 трилиона евро.

Загубите идват от над 50 000 публични компании, а подобен срив за толкова кратко време е исторически прецедент.

Курсовете по целия свят се свиха с почти 1/4, а в Германия 755-те листнати на борсата компании са засегнати дори по-силно - с понижение от почти 30%. Всички компании в страната (1,4 трилиона евро) струват в момента по-малко от двата технологични гиганта в САЩ - Apple и Microsoft (1,95 трилиона евро).

От върха на DAX, регистриран на 19 февруари, всички 30 акции отчетоха спадове в двуцифрени проценти. Производителят на двигатели MTU е най-губещият с 50-процентов спад. Според експертите ситуацията ще се задържи на това ниво и през следващите няколко седмици.

Според главният стратег и управител на активи в Natixis Ести Дуек, пикът на заразата в световен мащаб все още не е достигнат и курсовете ще продължават да намаляват, докато това не стане.

От 19 февруари курсовете падат и анализаторите актуализират прогнозите си ежедневно, поради динамичността на кризата. Федералното министерство на икономиката в Германия обяви, че очаква икономиката на страната да се срине повече, отколкото през 2009 година. Тогава БВП на страната падна с 5,7 процента, което е най-големият спад в следвоенната история на Германия.

Производството в световен мащаб е блокирано или поне ограничено, заради което страдат много от логистичните и транспортни компании. Компаниите в Dax изгубиха 31% от стойността си само за 6 седмици, а тези в mDax - 32%. Това означава, че компаниите в Германия губят над средната стойност, както често се е случвало и в миналото. Ефектът от това е, че германският фондов пазар ще изгуби повече отколкото останалия свят.

Според SAP в момента страната има само една компания сред топ 100 най-ценни в света. Компании като Bayer, Siemens, BASF, Daimler и Deutsche Telekom вече не попадат сред тях.

Една от причините е едностранното фокусирание върху традиционните сектори като автомобилната индустрия, химикалите, машиностроенето и търговията на дребно, които се наричат "старата икономика" на финансовите пазари. Технологичните компании в страната са рядкост. Освен това значение има и силната зависимост от износа. Онова, което стимулираше печалбите години наред, тъй като компаниите обслужваха пазари в Азия и Америка, които процъфтяват, сега се превръща в истинско наказание за икономиката на страната.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ