COVID-кризата заличи 19 трилиона евро от борсите по света

 COVID-кризата заличи 19 трилиона евро от борсите по света

Кризата от коронавируса COVID-19 е унищожила 19 трилиона евро от борсите по света, съобщава германският вестник Handelsblatt. С тези пари би могъл да се погаси целия държавен дълг на страните от Европа и да останат 5 трилиона евро.

Загубите идват от над 50 000 публични компании, а подобен срив за толкова кратко време е исторически прецедент.

Курсовете по целия свят се свиха с почти 1/4, а в Германия 755-те листнати на борсата компании са засегнати дори по-силно - с понижение от почти 30%. Всички компании в страната (1,4 трилиона евро) струват в момента по-малко от двата технологични гиганта в САЩ - Apple и Microsoft (1,95 трилиона евро).

От върха на DAX, регистриран на 19 февруари, всички 30 акции отчетоха спадове в двуцифрени проценти. Производителят на двигатели MTU е най-губещият с 50-процентов спад. Според експертите ситуацията ще се задържи на това ниво и през следващите няколко седмици.

Според главният стратег и управител на активи в Natixis Ести Дуек, пикът на заразата в световен мащаб все още не е достигнат и курсовете ще продължават да намаляват, докато това не стане.

От 19 февруари курсовете падат и анализаторите актуализират прогнозите си ежедневно, поради динамичността на кризата. Федералното министерство на икономиката в Германия обяви, че очаква икономиката на страната да се срине повече, отколкото през 2009 година. Тогава БВП на страната падна с 5,7 процента, което е най-големият спад в следвоенната история на Германия.

Производството в световен мащаб е блокирано или поне ограничено, заради което страдат много от логистичните и транспортни компании. Компаниите в Dax изгубиха 31% от стойността си само за 6 седмици, а тези в mDax - 32%. Това означава, че компаниите в Германия губят над средната стойност, както често се е случвало и в миналото. Ефектът от това е, че германският фондов пазар ще изгуби повече отколкото останалия свят.

Според SAP в момента страната има само една компания сред топ 100 най-ценни в света. Компании като Bayer, Siemens, BASF, Daimler и Deutsche Telekom вече не попадат сред тях.

Една от причините е едностранното фокусирание върху традиционните сектори като автомобилната индустрия, химикалите, машиностроенето и търговията на дребно, които се наричат "старата икономика" на финансовите пазари. Технологичните компании в страната са рядкост. Освен това значение има и силната зависимост от износа. Онова, което стимулираше печалбите години наред, тъй като компаниите обслужваха пазари в Азия и Америка, които процъфтяват, сега се превръща в истинско наказание за икономиката на страната.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
По план за 43 млн. евро: Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания
Гърция премахва таксите за теглене от банкомат
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
Най-опасният престъпник на Еквадор беше предаден на властите в САЩ