Лагард: ЕЦБ трябва да бъде търпелива и да не прибързва със затягането

Лагард: ЕЦБ трябва да бъде търпелива и да не прибързва със затягането

Европейската централна банка трябва да продължи да бъде търпелива и да избягва преждевременно затягане на паричната си политика, въпреки „нежеланата и болезнена“ инфлация, която засяга особено силно по-бедните хора. Това заяви днес председателят на ЕЦБ Кристин Лагард, цитирана от „Файненшъл таймс“.

„В момент, когато покупателната способност вече е притисната от по-високите сметки за енергия и гориво, неоправданото затягане би създало насрещен вятър срещу възстановяването“, коментира тя п време на Европейския банков конгрес във Франкфурт.

„Не трябва да бързаме с преждевременно затягане, когато сме изправени пред преминаващи или предизвикани от предлагането инфлационни шокове“, добави тя, сигнализирайки, че ЕЦБ вероятно ще запази мащабните си стимули и през следващия месец, въпреки че други централни банки вече започнаха да оттеглят подкрепата си за икономиката.

Лагард за пореден път заяви, че е „е малко вероятно условията за повишаване на лихвите да бъдат изпълнени през следващата година“.

По-рано тази седмица стана ясно, че индексът на потребителските цени в Еврозоната е нараснал с 4,1% през октомври спрямо същия период на предходната година, което е 13-годишен връх и е значително над целта на ЕЦБ за инфлация от 2%. Според Лагард обаче голяма част от факторите зад тази висока инфлация, сред които цените на енергията и проблемите с веригата на доставки, „вероятно ще отшумят в средносрочен план“.

„Тази инфлация е нежелана и болезнена. Естествено, има опасения за това колко дълго ще продължи. Ние приемаме тези опасения много сериозно и внимателно наблюдаваме развитието“, коментира Лагард.

Икономиката на еврозоната беше изправена пред „комбинация от шокове, което отчасти е свързано с догонващото търсене, но има и силен елемент, насочен към предлагането“, отбеляза председателят на ЕЦБ

„Преждевременното затягане на политиката само би влошило това напрежение върху доходите на домакинствата. В същото време то няма да адресира основните причини за инфлацията, тъй като енергийните цени се определят на глобално ниво и проблемите с доставките не могат да бъдат решени чрез паричната политика на ЕЦБ“, добави Лагард.

Повечето инвеститори очакват следващият месец ЕЦБ следващия месец централната банка да потвърди, че „Пандемичната програма за спешни покупки“ (PEPP), която е в размер от 1,85 трлн. евро, ще бъде прекратена през март 2022 г. Прогнозите обаче са, че за сметка на това финансовата институция ще разшири традиционната програмата за закупуване на активи (APP), която в момента е в размер на 20 млрд. евро месечно.

„Дори след краят на извънредната ситуация около пандемията, за паричната политика ще е важно да подкрепя възстановяването и устойчивото връщане на инфлацията към целевото ниво от 2%“, коментира Лагард.

„Не виждаме условия, нито на ниво икономика, нито на база определени сектори, темпото на инфлация над нашата цел да стане устойчиво. Ето защо паричната политика днес трябва да остане търпелива и постоянна , като същевременно сме нащрек за всяка възможна поява на дестабилизираща динамика“, добави тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ