Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Лагард не вижда причина за затягане на паричната политика
Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард отхвърли призивите за затягане на паричната политика на финансовата институция с по-бързо от планираното темпо, заявявайки, че „централната банка има всяка причина да не действа толкова бързо и безмилостно, колкото Федералния резерв на САЩ“, предаде в. „Файненшъл таймс“.
През декември повишението на цените на енергията и хранителните стоки доведе до скок на инфлацията в еврозоната до рекордните 5% - далеч над целта на ЕЦБ от 2%. Според председателят на централната банка обаче инфлацията в региона на единната валута ще се стабилизира и „постепенно ще се понижи“ през тази година.
Пазарните очаквания са Фед и Английската централна банка да повишат лихвите си няколко пъти през тази година и да прекратя програмите си за изкупуване на активи, въведени в началото на пандемията от COVID-19. През декември обаче от ЕЦБ заявиха, че има много малка вероятност лихвеният процент на институцията да бъде повишен през тази година. Европейската институция също така представи планове за удължаване на покупките на облигации през по-голямата част от 2022 г.
„Цикълът на икономическо възстановяване в САЩ изпреварва този в Европа. Затова ние имаме всяка причина да не действаме толкова бързо и безмилостно, колкото Фед“, каза Лагард.
Въпреки увереността на Лагард, че инфлационният натиск скоро ще изчезне, инвеститорите прогнозират, че цените ще продължат да надминават прогнозите на ЕЦБ и ще принудят финансовата инситуция да промени политиката си по-агресивно от планираното през тази година.
Ценообразуването на пазарите в момента предвижда две покачвания на лихвените проценти на ЕЦБ с 0,1 процентни пункта до края на годината, въпреки че централната банка продължава да настоява, че повишаването на разходите по заемите не е в съответствие с нейните насоки.
Коментарите на Лагард идват само ден, след като доходността по 10-годишните германски държавни облигации, които играят ролята на бенчмарк за еврозоната, излязоха на положителна територия за първи път от май 2019 г. В отговор на това Лагард заяви, че „фундаментите на икономиката се възстановяват“
Критиците на политиката на ЕЦБ твърдят, че тя действа твърде бавно с премахването на паричните стимули, защото се страхува да не увеличи разходите по заемите на правителствата, които натрупаха сериозни дългове по време на пандемията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.