Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Лондон продължава да играе водеща роля в европейските финанси
Париж и Франкфурт имат да свършат много работа, ако искат да подкопаят доминацията на лондонското Сити във финансовия сектор. До това заключение стига базирания в британската столица мозъчен тръст New Financial, който установява, че международната финансова дейност във Великобритания е пет пъти по-голяма, отколкото тази във Франция или Германия, предава Блумбърг.
Макар че докладът разчита на данни от 2019 г. – преди Брекзит да влезе в сила и Лондон да загуби короната си като най-големия център за търговия с акции в Европа, той подчертава преднината на британската столица пред европейските й конкуренти във валутната търговия и търговията с деривати, управлението на активи, рисковия капитал и банкирането.
Това преимущество, изградено в продължения на десетилетия, бе поставено под въпрос през последните години, след като през 2016 г. британците подкрепиха на референдум излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз.
Финансовите фирми вече не могат да използват офисите си в Лондон за някой операции в рамките на ЕС, което принуди редица банки, сред които JPMorgan Chase & Co. и Goldman Sachs, да пренесат активи на стойност стотици милиарди долари и да преместят хиляди служители в континентална Европа. Въпреки всичко това, Лондон продължава да е най-важният финансов център в Европа.
„Докладът показва, че ще трябва да преместите огромен обем активност от Великобритания към Франция, Германия и други финансови центрове в ЕС, преди те да настигнат британската столица“, коментира Уилям Райт, управляващ директор на New Financial. По думите му дори ако 10% от международната активност във Великобритания се премести, страната ще продължи да бъде лидер.
Несигурно бъдеще
С времето все повече бизнеси може да напуснат Лондон. Финансовите услуги останаха извън търговската сделка за Брекзит, а отделен договор за сътрудничество между финансовите регулатори на ЕС и Великобритания е изправен пред редица проблеми, тъй като отношенията между двете страни продължават да се влошават. Европейският съюз не веднъж сигнализира, че не бърза да дава т.нар „еквивалентност“ на британските закони, която ще позволи извършването на операции с европейски бизнеси от Лондон.
Според доклада Великобритания е вторият най-голям финансов център в света след САЩ. Китай се нарежда на трета позиция, докато Франция и Германия са съответно на 6-то и 7-мо място.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.