Любомир Дацов: Има проблем с разходите в бюджета

Икономика

Проблемът, който се заформя с растящия дефицит, не е следствие на неизпълнение на приходи. Проблемите идва от разходната част, където има тенденция за увеличаване на дефицита заради непремерени политически решения. Разходната част се е увеличила с 25% в сравнение с миналата година.

Това обясни финансистът и бивш заместник министър на финансите Любомир Дацов пред БНР.

Според него се изисква не толкова намаляване на разходите, колкото тяхното прецизиране.  „Преструктурирането на разходите няма да доведе до тяхното намаляване, идеята е ефективността на публичните разходи да е по-висока. Единственото, което можем да направим, е да вземаме заеми“.

Както Мениджър Нюз вече писа към края на март бюджетът има дефицит от 657 млн. лв., докато през март 2020 г. генерира излишък от 1,4 млрд. От началото на годината Министерството на финансите на три пъти тегли заем - на обща стойност от 800 млн. лв.

„Мисля, че ГЕРБ в момента играят ва банк и извиват ръце с Националния план за възстановяване и устойчивост. Възможно е и да не са готови с него. Ако не се справим с изпращането на плана в срок, означава, че чак през 2022-2023 година ще имаме достъп до тези пари, а не още тази есен“, прогнозира още Дацов. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Брюксел разследва внос от Балканите за предполагаемо заобикаляне на митата върху китайски стоки
Тестът с вестник на Уорън Бъфет, който може да спаси мениджърите от фатална грешка
Разпиляната бранд идентичност може да отслаби дори силни кампании
Милиони безработни и криза за таланти - защо работодателите не намират хора, а много млади висшисти трудно започват кариерата си?
На днешната дата, 1 август. Рождениците днес
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата