Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Дали ЕЦБ ще вдигне лихвите през 2022 г.?
Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард затвърди позицията си срещу пазарните очаквания за повишение на лихвите през 2022 г., предаде Блъмбърг.
„В нашите насоки за лихвените проценти в бъдеще ясно формулирахме трите условия, които трябва да бъдат изпълнени, преди да лихвите да започнат да се повишават“, заяви Лагард в сряда по време на събитие в Лисабон. „Въпреки настоящия ръст на инфлацията, перспективите в средносрочен план остават умерени. Малко вероятно е тези условия да бъдат покрити догодина“, каза тя.
Коментарите на Лагард идват, след като по време на редовното заседание на ЕЦБ през миналата седмица тя не успя да парира пазарните очаквания за вдигане на лихвите, въпреки че това не отговаря на насоките на централната банка. Тя обаче се сдържа да каже, че пазарите просто грешат, съгласявайки се с оценката на Управителния съвет, че това можеше до доведе до ненужна ответна реакция.
Паричните пазари залагат на повишение на лихвите на ЕЦБ до декември 2022 г.
Движенията на пазара в последно време са мотивирани от нарастващата инфлация по света и несигурността около цените. Инфлацията в еврозоната достигна 13-годишен връх от 4,1% през октомври, надминавайки прогнозите на икономистите.
Миналата седмица от ЕЦБ заявиха, че макар настоящия период на ускорена инфлация да продължи по-дълго от първоначално прогнозираното, ценовият натиск ще отслабне, след като глобалните вериги на доставки се възстановят и другите специфични фактори отшумят.
ЕЦБ се подготвя за ключови решения по време на срещата си през декември, когато ще бъдат представени новите икономически прогнози. Много анализатори смятат, че централната банка ще увеличи размера на стандартната си програма за покупка на облигации, след като „Пандемичната програма за извънредни покупки“ (PEPP) за 1,85 тлрн. евро изтече през март.
„Що се отнася до калибрирането на покупките на облигации в свят след пандемията, ние ще обявим нашите намерения през декември“, каза Лагард. „Дори и след очаквания край на извънредната ситуация, предизвикана от пандемията, все още ще бъде важно паричната политика, включително подходящото калибриране на покупките на активи, да подкрепя възстановяването и устойчивото възвръщане на инфлацията до нашата цел от 2%.”, добави тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.