Mastercard премахва магнитните ленти от картите си

Mastercard премахва магнитните ленти от картите си

Mastercard премахва магнитните ленти от картите си

Международната платежна система Mastercard ще спре да издава дебитни и кредитни карти с магнитна лента. До 2033 г. нито една от пластиките няма да притежава технологията.

Според компанията картите с чип и новите биометрични такива, използващи пръстов отпечатък, предлагат по-голяма сигурност, пише „Би Би Си“.

Използването на магнитната лента се заражда около 60-те години на миналия век, когато IBM прави лични карти за служители на ЦРУ. Форест Пари, един от нейните инженери, имал идеята да кодира информацията на лентата и да я прикрепи към пластика, но така и не успява. Тогава съпругата му Доротея стига до идеята да използват топлина за целта. Първоначално правят слепването с нейната ютия.

От Mastercard обаче посочват, че пандемията е подчертала апетита за различни начини на плащане, което все повече изпраща магнитната лента на семейство Пари в историята. Към момента тя все още намира приложение в САЩ.

Безконтактните плащания, които могат да се извършват с карта или директно чрез смартфон, са се увеличили с повече от един милиард през първото тримесечие на 2021 г. в сравнение със същия период година по-рано.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Доц. Кунчев: За последния месец има 7 пъти нарастване на заболеваемостта от COVID-19
bTV се разделя с Антон Хекимян
Канада обяви помощ за Украйна за около 480 млн. долара
Бойко Борисов: Шансовете на Антон Хекимян са огромни, може да победи на първи тур
Джейми Даймън: Светът може да не е подготвен за най-лошия сценарий с лихвите на Фед
Денков: Пълното ни интегриране в европейските и евроатлантически структури е основна цел за кабинета
Спад на борсите в Европа на фона на повишената доходност на облигациите*
Финансовото министерство предлага връщане на ДДС от 20% за ресторантьорите
Всеки четвърти българин пропуска годишните профилактични прегледи
Обявен за убит руски адмирал участва в заседание на висши военни
Времето: Есента настъпва, ще бъде слънчево и топло
ЕС отново налага глоба от 400 млн. долара на Intel за злоупотреба с пазарна сила
ЕС ще отпусне 135 милиона долара на Тунис като част от пакта за миграцията
Майкъл Блумбърг очерта план за наследяване на медийната си империя
Дванадесет страни ще имат допълнителни места в следващия Европейски парламент
Цените на зърнените стоки по световните борси се понижават