От какво се страхуват на Уолстрийт?

От какво се страхуват на Уолстрийт?

Инвестиционните стратези започват да се опасяват от нов мечи сценарии: икономиката вече е достигнала максималната си скорост на растеж, пише Блумбърг.

Разпространението на делта варианта на COVID-19 и промяната в тона на централните банки, които вече говорят за затягане на паричната политика, за да бъде успокоена инфлацията, създават усещането, че досега пазарите са били твърде оптимистично настроени.

Промяната в нагласите бе повече от видима в понеделник – широкообхватния индекс Ѕ&Р 500 регистрира най-големия си спад от месец май насам, а доходността по американските държавни ценни книжа удари най-ниското си ниво от февруари.

„Слабостите на пазара от последните дни са оправдани в краткосрочен план“, коментира Джим Макдоналд, главен инвестиционен стратег в Northern Trust Bank. „Ако погледнете ситуацията с Делта варианта на коронавируса, ще видите краткосрочен проблем, но до края на годината повечето западни икономики ще имат имунитет срещу COVID-19 в диапазона от 75% до 80%“, добави той.

По-рано инвеститорите възлагаха надежди на силно глобално икономическо възстановяване, подкрепено от лесни пари и ваксини. Комбинацията от ценови натиск и нарастващ брой на инфектирани обаче повишава риска от това икономическия растеж да не достигне нивата, които бяха прогнозирани. Когато световните акции са близо до рекордни върхове, няма място за грешки.

Някои инвеститори считат, че разпродажбата от понеделник представлява отдръпване от надценени части на пазара, като например цикличните акции. Други пък акцентират върху традиционната волатилност, която върви ръка за ръка със сезона на отчетите и по-вялата търговия през лютото.

„Докато макро условията остават благоприятни за акциите, има място за корекции на цените и скокове на волатилността“, коментира Антонио Кавайеро, ръководител инвестиции в Generali Insurance Asset Management.

В същото време други cтpaтeзи дopи пpизoвaвaт ĸлиeнтитe cи дa ce възпoлзвaт oт cлaбocттa на пазара и дa ĸyпyвaт.

„Аз съм твърдо в лагера на тези, които смятат, че сега е най-доброто време за купуване“, казва Мария Вейтмейн от State Street Global Markets. Акциите имаха много силно първо полугодие, подкрепени от възстановяването на печалбите, така че очакваме те да продължат да се представят добре“, добави тя.

Рушир Шарма, който е главен глобален стратег в отдел Инвестиционно управление в Morgan Stanley, е на мнение, че все още съществуват опасения, че очакванията за растежа са твърде големи. По думите му натиска на Пекин върху местния технологичен сектор и тенденцията американските потребители да пестят повече пари са сред основните рискове.

„Забавянето на ваксинацията, особено в САЩ, също се отразява негативно на пазарните нагласи“, казва Джордж Саравелос, глобален директор валутни изследвания, Deutsche Bank.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ