Пенсионните фондове разполагат с 1 млрд. лв. кеш

Икономика

Частните пенсионни фондове държат в българските банки кеш в размер на над 1 млрд. лв. и са готови да изплатят тези пари на населението почти веднага. Това заяви по БНР Даниела Петкова, член на управителния съвет на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.

Към момента Универсалните пенсионни фондове, в които се осигуряват над 90% от работещите в момента в България, управляват общо активи за над 14 млрд. лв., показват данните на КФН.  

„Законът регламентира да има възможности за плащания - изцяло възстановяване на сумата от партидата, разсрочено или пожизнено плащане“, добави Петкова. Тя поясни, че хората имат права да си получат парите при навършване на възраст, за разлика от правата при получаване на държавна пенсия, където освен възраст се изисква и стаж.

„80% от хората, от жените, при навършване на възраст имат интерес да си вземат еднократно или разсрочено парите. Около 25% от жените, които имат натрупани в партидите си до 2500 лева, вероятно нямат стаж и все още няма да имат възможност да се пенсионират. Около 50% от жените биха получили минимална пенсия от ДОО, тя е гарантирана и не би могла да се преизчислява, а те еднократно или разсрочено ще си получат сумите от универсалния фонд“.

„Пенсионните дружества настояват за ускорен достъп до парите на хората в универсалните фондове, антикризисна мярка е. Единственото което се иска държавата, политиците, синдикатите да разрешат да си ги получат“, добави още тя.

Към момента има 33 хил. жени на възраст между 60 и 64 г., осигурявани в универсални фондове и 5 хил. жени на възраст над 64 г., осигурявани в професионални фондове. Те се очаква да са първите хора в България, които ще получават 2 пенсии – една от НОИ и една по частната си партида от пенсионен фонд.  Данните на КФН показват, че средно по партидата на жените в универсалните фондове има събрани по 4431 лв., а на тези в професионалните фондове – по 1712 лв.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Изтощението не е първият признак за бърнаут
Във ФИФА не знаели за плана на Инфантино да продаде правата за световните
Цените на петрола се повишават на фона на плановете за ограничителни мерки при повторното отваряне на Ормузкия проток
На днешната дата, 3 август. Рождениците днес
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Времето: Опасно високи температури в почти цялата страна. На места ще има и валежи
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток