План на Европейския стабилизационен механизъм за гръцкия дълг

План на Европейския стабилизационен механизъм за гръцкия дълг

Технократите от Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ) разискват различни проекти, един от които се отнася до външния дълг на Гърция. 

Темата бе обсъждана и на снощната среща на Еврогрупата. Преди това тя бе предмет и на разговорите на комисаря по икономическите и финансови въпроси на ЕС Пиер Московиси в Атина. По-нататъшните експертни дебати по този дълг се очаква да продължат и в следващите дни, така че окончателният проект да бъде одобрен от Еврогрупата на 12 март.

От 1 януари 2017 г. спрямо Гърция се прилагат краткосрочни мерки във връзка с нейния публичен дълг, които доведоха до неговото облекчаване с около 25 млрд. евро.

По данни на Евростат през третото тримесечие на 2017 г. държавният дълг на Гърция е възлизал на 177,4 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната и е бил съответно с 1,3 процентни пункта повече от второто тримесечие, но с 0,5 процентни пункта по-малко от същия период на 2016 г. 

В абсолютна стойност през третото тримесечие на миналата година гръцкият дълг е нараснал до 313,5 милиарда евро спрямо 309,1 милиарда евро, колкото е бил през второто тримесечие, и спрямо 311,3 милиарда евро през третото тримесечие на 2016 г.

Сега ако всичко върви добре, е възможно да се стигне до договаряне и на средносрочни мерки за гръцкия дълг. Пакетът от тези мерки ще включва следните интервенции: първо, те ще бъдат обвързани с мерки за облекчаване в зависимост от темповете на растеж на брутния вътрешен продукт; второ, ще се върви към преждевременно погасяване на заемите на МВФ (около 11 млрд. евро) и това ще стане със заем от ЕСМ. Заемите от фонда са с с лихва 3,8 на сто, докато тези от ЕСМ са с 0,8-0,9 на сто; трето, ще бъде премахнато валидното досега увеличение на лихвите; четвърто, ще бъдат върнати печалбите, натрупани от ЕЦБ и националните централни банки от еврозоната в резултат на изкупуването на гръцки ценни книжа; пето, ще бъде издвършено е препрограмиране на заемите, които Гърция е получила от Европейския фонд за финансовата стабилност (ЕФФС). А това ще стане по следния начин: 

– чрез удължаване на максималния срок на заемите по линия на този фонд с 15 години

– ще се постави таван върху погасяването на заемите от ЕФФС до 0,4 на сто от БВП до 2050 г.

– частично ще бъдат спрени плащанията по лихвите за заеми от ЕФФС до 2050 г. Гърция вероятно ще плаща най-много до 1 на сто лихви

– ще има и погасяване на заеми от МВФ, около 11,5 млрд. евро, които са останали за плащане и които са с лихви от 3,8 на сто, докато заемите от ЕСМ ще са с лихви от едва 0,8-0,9 на сто. 

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ