България - в дъното на таблицата по ръст на заплатите в Европа

България - в дъното на таблицата по ръст на заплатите в Европа

Производителността в Източна Европа нараства с 80-85%, но заплащането в тези държави продължава да е 25-30 на сто от германските заплати - със същото ниво на производителност, което означава, че съотношението е 1 към 3, дори 1 към 4 на заплатите. Това каза генералният секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП) Лука Византини на откриването на Алианса за сближаване на заплатите в Европа в столичния хотел "Рамада". Целта на конференцията е да се сключи алианс между профсъюзите и работодателите, за да има общ европейски стандарт от заплатите, така че равен дял от добавената стойност в икономиката да отива в работниците

Лука Византини изтъкна, че България е в дъното на таблицата по отношение на растежа на заплатите. Той допълни, че сближаването на заплатите е голямо предизвикателство. От ЕКП отчитат значително подобрение, особено по отношение на минималните заплати, но това не е достатъчно, за да се преодолеят различията.

Последното десетилетие се е отразило драматично в намаляване на заплатите на цялата територия на ЕС. Спадът в нетната стойност, без да се взема в предвид инфлацията, е средно с около 30 на сто, добави Лука Византини.

Има милиони хора, които работят, но не могат да свържат двата края, изтъкна генералният секретар на ЕКП и допълни, че това е основен проблем. Проблемът е, че тази ситуация се влошава в държави като България и други страни от Югоизточна Европа.

Не е вярно, че в България и другите държави от Източна Европа заплатите са по-ниски, защото производителността е по-ниска, подчерта Византини. Не е вярно, че заплатите са по-ниски, защото разходите за живот са по-малко, добави още той. Генералният секретар на ЕКП изчисли, че заплатите между Източна и Западна Европа са различни, но цените са близки и разходите за живот са сходни. "Това са неравенства, които влияят върху системите за социално осигуряване", каза Византини. По думите му тези неравенства влияят и върху устойчивото развитие в държавите в средносрочен и дългосрочен план.

Според Лука Византини трябва да има институции за колективно трудово договаряне, които да работят ефективно. Той смята, че средната прослойка на населението трябва да бъде подкрепена и именно на хората от тази група трябва да се повишат заплатите. Точно натам трябва да се насочи колективното трудово договаряне, изтъкна генералният секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ