Щетите върху Лондонското сити от Брекзит са по-тежки от очакваното

 Щетите върху Лондонското сити от Брекзит са по-тежки от очакваното

Повече от 400 финансови компании във Великобритания са прехвърлили дейности, персонал и активи на обща стойност 1 трлн. паунда (1,4 трлн. долара) към центрове в Европейския съюз заради Брекзит. Това сочи проучване на мозъчния тръст New Financial, цитирано от Ройтерс.

„Смятаме, че този оценка всъщност подценява щетите, като с течение на времето цифрите ще нараснат. Ние сме едва в края на началото на Брекзит“, се казва в доклада.

До момента ЕС не е предложил на Великобритания директен достъп до пазара за финансови услуги на блока – спорна тема, която бе пренебрегната в търговската сделка между двете страни от януари.

„Този достъп е малко вероятно да се превърне в реалност в скоро време, така че може би е по-добре индустрията да поеме щетите от Брекзит и да се съсредоточи върху рекалибрирането на рамката във Великобритания, така че тя да бъде съобразена по-добре с уникалния характер на финансовата индустрия на Обединеното кралство“, се казва още в проучването.

Близо 7400 работни места са били изнесени от Великобритания или създадени в нови центрове в ЕС, отбелязват авторите на проучването. Банкери посочиха през Ройтерс, че прехвърлянето на някои служители е било отложено заради ограниченията върху пътуванията, наложени заради пандемията от коронавирус.

Отчетените 440 премествания са повече от очакваното и доста над прогнозата на New Financial от 2019 г. за 269 премествания. Сега мозъчният тръст смята, че реалният им брой е доста над 500.

Най-големият печеливш от разместванията след Брекзит се очертава Дъблин, където дейности, персонал и активи са прехвърлили 135 фирми. На второ място е Париж със 102 прехвърляния, като след него се нареждат Люксембург - 95, Франкфурт - 63 и Амстердам - 48.

„Преразпределението на дейност из ЕС върна часовника назад с около 20 години“, се отбелязва в проучването.

Банките са изнесли активи за над 900 млрд. паунда от Великобритания в ЕС. Застрахователи и компании за управление на активи са прехвърлили над 100 млрд. паунда, намалявайки данъчната база във Великобритания.

„Очакваме Франкфурт да бъде победителят от гледна точка на привлечени активи в дългосрочен план, а Париж ще бъде най-големият печеливш от гледна точка на работните места“, се казва в доклада.

Фактът, че през януари Амстердам изпревари Лондон като най-голям европейски център за търговия с акции, е най-видимият резултат от Брекзит върху финансовия сектор.

Лондонското Сити ще остане доминиращият финансов център в Европа в обозримо бъдеще, но влиянието му ще намалее. Това поставя в опасност излишъка на Великобритания по търговията с финансови услуги с ЕС, който достига 26 млрд. паунда годишно, допълва проучването.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ