Под 40 г. падна средната възраст на потребителите на жилищни кредити у нас

Под 40 г. падна средната възраст на потребителите на жилищни кредити у нас

Средната възраст, на която българите вземат ипотечен кредит се понижава и през 2020 г. е била 37 г., показват данни на шестата най-голяма банка у нас Райфайзенбанк.

За сравнение през 2019 г. банката е отпускала жилищни заеми клиенти на средна възраст от 38 г.

Все още най-честите потребители са мъже - 63%, спрямо 37% жени. Средният срок на изплащане на кредита е около 23 години, който се запазва неизменен спрямо 2019 г.

„Продължихме да отпускаме ипотечни кредити на практика без никакво забавяне през цялата 2020 г., поради което мога да твърдя, че този бизнес не беше засегнат от създалата се безпрецедентна обстановка. Забелязахме единствено известни промени в предпочитанията на клиентите към типа закупуван имот, което е логично следствие от променения начин на живот и функции на дома в ежедневието ни“, казва Ани Ангелова, изпълнителен директор на Райфайзенбанк с ресор Банкиране на дребно.

С финансиране от банката през 2020 г. са се купували предимно апартаменти (90%), а с останалите 10% – къщи или вили. Още повече нарастват предпочитанията на клиентите към монолитното строителство (78% от жилищата спрямо 76% през 2019 г.), както и към все по-нови сгради – 53% от жилищата, купени с ипотечен кредит от „Райфайзенбанк“, са построени след 2000 г., като този дял е бил 49% година по-рано.

Както е известно ипотечното кредитиране беше много силно през 2020 г. в България. Общият обем на отпуснатите кредити за придобиване на жилище достигна 12,2 млрд. лв. към края на февруари 2021 г., което е с 12% повече на годишна база.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Рей Далио: Златото и нефиатните валути ще бъдат по-силни средства за съхранение на стойност с нарастването на дълга на САЩ
Великобритания планира да въведе задължителни дигитални лични карти
САЩ налагат санкции на сръбската петролна компания NIS от 1 октомври
Вкарват картите за градския транспорт в София в е-портфейлите на телефоните
Осъдиха Никола Саркози на 5 години затвор заради престъпен заговор с Муамар Кадафи
Исторически обрат: България е на полуфинал на световното първенство по волейбол след победа над САЩ
Ешерихия коли: Бактерията, която превръща пластмасата в обезболяващи
Тръмп одобри сделката за TikTok