Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Тенденциите, които разрушават личните ни финанси и как да се преборим с тях
Само 10% от българите имат спестявания за повече от 3 месеца, а останалите 90% живеят от заплата до заплата. Интересното е, че във втората група попадат и доста хора със сравнително високи доходи. Вече над 10 години проучвам какво отличава хората, които управляват добре парите си от тези, които имат непрекъснато финансови проблеми и са на една заплата от фалита. В тази статия ще ви споделя няколко негативни тенденции, които установих в България и как да се преборим с тях.
Колкото повече печелим, толкова повече харчим
Ако попитаме някой човек с финансови проблеми какво е решението според него, най-вероятно ще получим отговор „Трябват ми повече пари“. На различни събития и в социалните мрежи правя още един експеримент. Моля хората да довършат изречението „Колкото повече пари изкарвам, толкова повече…“. Над 99% от тях попълват думата „харча“.
Разбира се, това поведение си има разумно обяснение и то се крие в недрата на човешкия мозък. Хиляди години хората сме живели ден за ден и изобщо не сме мислили какво ще правим следващата седмица, следващия месец или следващата година (какво остава да имаме 5 или 10-годишен план). Има още една важна причина за тази тенденция и тя се крие в сигурността, която ни дава регулярния доход във вид на заплата. Дори да изхарчим всичките си пари, ще дойде нов месец и ние ще имаме отново превод в банковата ни сметка.
От моя опит установих, че финансовите проблеми почти никога не се решават с повече пари. Ако заплатата ни се повиши от 1,200 лева на 1,500 лева, може да изплатим някой стар дълг или да покрием извънредните си разходи, но още след 2-3 месеца ще влезем в стария коловоз и ще харчим всичко, което изкарваме.
Как да преодолеем този навик: Много трудно се излиза от тази омагьосана въртележка и трябва силна воля, за да го направим. Повечето хора просто търсят разумно обяснение, за да успокоят съвестта си като „Заслужил съм си го“, „Потреблението подпомага икономиката“ и други. За да преодолеем този лош навик, е добре да започнем да спестяваме, дори малки суми от сорта на 50 или 100 лева. Да, те ще са капка в морето от разходи, но е добро начало. След това ни трябва силна воля, за да продължим да го правим всеки месец.
Много пъти съм чувал хора да казват „Аз не искам да спестявам, защото лихвите в банките са нулеви. Аз искам да инвестирам, но не знам как. По тази причина си харча парите, защото това ми е ясно“. Те приемат заделянето на пари и влагането им в активи като две алтернативи и трябва да изберат или едното, или другото. Всъщност, това не е така и двете неща са част от един процес, в който първо трябва да спестим част от нашия доход и след това да го инвестираме.
Плащаме висок данък „Обществено мнение“
Често срещана картинка е да има малки общности от хора (роднини, колеги, приятели, съседи или други), които имат много сходен начин на живот и едно непрекъснато състезание между тях. Попадал съм в такава ситуация няколко пъти в живота ми. Ако оставим ученическите ми години, в които това беше нормално, си спомням за ситуацията в една от компаниите, в които съм работил. Нашият отдел беше нов и всички започнахме работа в него по едно и също време. Бързо установихме общи интереси и започнахме да се виждаме и след работа.
Постепенно, това започна да влияе върху личните ми финанси. В желанието си всеки да изпъкне в групата, започнаха да се купуват все по-луксозни бижута, дрехи и коли, и да ходим на все по-скъпи места. За да поддържаме темпото, повечето колеги взимахме банкови кредити. С времето установих, че част от членовете на групата не разчитат на заплатата си, а осигуряват високия си стандарт на живот с „подаръци“ от мама и тате или с наеми от наследствени апартаменти в София. Социалните групи са нещо чудесно, стига всички техни членове да имат подобни финансови възможности и харченето на пари за луксозни вещи да не е издигнато в култ.
Като стана въпрос за култове, има религиозни практики, които се наричат карго култове (или самолетопоклонничество). При тях, изостанали племена от острови в югозападната част на Тихия океан се удивени от прелитащите самолети по време на Втората световна война, от които пускат храна, напитки и други провизии. Когато войната свършва, поклонниците на този култ строят сламени макети, които наподобяват на самолети, с цел да привлекат вниманието на „боговете“ с техните летящи машини, за да им дадат още храна и други ценни неща.
Нещо подобно се случва и в нашето общество (а и не само). Много хора забелязват само външните белези на успеха като хубави коли, луксозни часовници, качествени дрехи, почивки в чужбина и други. Това е видимата част, но малцина знаят какво се крие зад нея, колко средства имат тези хора в банката или в инвестиции, какви доходи имат и т.н.
Така, те си купуват скъпи коли (на лизинг), хубави дрехи и аксесоари (на кредит), за да приличат външно на богатите хора, но не искат да работят колкото тях, да рискуват и да живеят скромно, докато станат успешни.
Как да преодолеем този навик: Аз излязох от тази среда след като си смених работата, но още се виждам със старите колеги, които всеки път се оплакват, че имат големи кредити и финансови проблеми, а в същото време се хвалят с новата си кола, часовник или къде са били на почивка. Разбира се, не е нужно да напускаме работа, да сменяме жилището си или да се отказваме от роднините си, за да излезем от този порочен кръг. Ако определим собствените си приоритети и финансови възможности, ще сме направили първата стъпка. По-трудното е да споделим това с хората от нашата социална група, защото има риск да ни отхвърлят и „да не искат повече да си играят с нас“.
Тук на помощ идва осъзнаването, че има по-важни неща от трупането на вещи и непрекъснатото харчене на пари, за да се задоволят някакви липси в миналото. Прахосничеството и пилеенето на пари е присъщо на хора, които са се замогнали бързо или са го направили без собствени усилия и някой друг им го е осигурил.
Основната разлика между хората, които се справят добре с парите и планират бъдещето си и тези, които живеят месец за месец, са социалните модели на поведение, които сме усвоили в детството ни от нашите родители, приятели, учители или от обществото, като цяло. Много от нас вярват, че всичките им финансови затруднения ще изчезнат, ако имат повече пари. Това не е така, защото ако имаме повече средства, проблемите ни ще станат още по-големи и по-скъпи за разрешаване. За да излезем от този омагьосан кръг, трябва просто да спрем и да помислим разумно, без да се поддаваме на емоции и социален натиск. Успех!
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.