Турската централна банка вдигна лихвата, за да подкрепи лирата

Икономика

Турската централна банка вдигна днес основния си лихвен процент в опит да пресече обезценяването на националната валута, отслабена от серия кървави атентати, влошено икономическо положение и политическа нестабилност, предаде Франс прес.

В съобщение турската централна банка обяви, че повишава водещата си овърнайт лихва от 8,50% на 9,25%. За сметка на това банката остави без промяна дневната си лихва и едноседмичната лихва по рефинансиране.

Непосредствено след тази мярка турската лира загуби 1,20 процента от стойността си и се разменяше при курс 3,79 лири за долар - знак, че пазарите са очаквали повече.

Турската национална валута загуби 7 на сто от стойността си спрямо долара през януари, след като Турция е засегната от година и половина от вълна от кървави атентати, забавяне на темпото на икономически растеж и политическа нестабилност, които безпокоят пазарите.

Към това се добавя по-висока от предвиденото инфлация и перспективата за протекционистична икономическа политика в САЩ с встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп.

В съобщението на турската централна банка се посочва, че вътрешното търсене остава "слабо" и има очакване за по-висока инфлация в краткосрочен план.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган често оказва натиск върху централната банка, която официално е независима, за това тя да намали лихвените си проценти с цел стимулиране на растежа и на инвестициите. Той е критикуван за това от някои икономисти, които предупреждават за възможна загуба на контрол върху инфлацията.

Решението на централната банка е взето няколко седмици преди референдум за конституционната реформа, която цели да разшири пълномощията на президента Ердоган и безпокои пазарите

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
Парламентът одобри и на второ четене вдигането на тавана на дълга
Математика с контекст: защо новият формат на НВО залага на природните науки
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
САЩ вдигнаха морската блокада на Иран. Моджтаба Хаменей заяви, че Тръмп е сключил сделка „от отчаяние“
Десет години по-късно: Брекзит е коствал 6% от икономиката на Обединеното кралство
Зеленски: Най-добрият начин да се гарантира бъдещето на Европа е с ускорено членство на Украйна в ЕС
На днешната дата, 19 юни. Рождениците днес