Турската лира с пореден антирекорд

Турската лира с пореден антирекорд

Турската лира постави нов антирекорд днес, падайки под прага от 15 лири за долар преди решението на централната банка на страната за лихвите. Очакванията са за ново понижение в съответствие с рисковата икономическа програма на президента Реджеп Ердоган.

Към 11:30 часа българско време един турски долар се разменя за 15,1549 турски лири. Стойността на американската валута спрямо турската се е удвоила през тази година, което предизвиква сътресения в голямата развиваща се икономика на Труция.

Макар че инфлацията в страната е над 21%, очакванията са централната банка да понижи лихвения си процент със 100 базисни пункта до 14% по време на своето заседание по-късно днес.

„В момента се провежда експеримент, ръководен от Ердоган. Лихвите ще бъдат понижени до възможно най-ниско ниво“, коментира икономистът Гюлем Атабай от  Istanbul Analytics. От септември насам банката намали основния си лихвен процент с 400 базисни пункта до 15% в рамките на плана на Ердоган да даде приоритети на износа и заемите, макар че икономистите и опозиционните сили критикуват политиката му като безразсъдна.

Според централната банка, чиято целева инфлация е 5%, инфлационният натиск е временен и нужен за ускоряване на икономическия растеж.

Заради срива на лирата икономистите очакват инфлацията да достигне близо 30% през следващата година на фона на високите цени на вноса.

Централната банка на Турция сигнализира, че ще понижи основната си лихва още един път този месец и че няма да предприема друг подобен ход през януари.

Тази година Ердоган направи няколко рокади в ръководството на централната банка, уволнявайки хората, които са противопоставят на неговите икономически виждания.

На стойността на валутата се отрази и заседанието на Федералния резерв на САЩ от вчера, по време на което стана ясно, че централната банка ще приключи въведената заради пандемията програма за изкупуване на облигации през март и ще повиши лихвите три пъти през следващата година. Перспективата за затягане от страна на САЩ може да наложи натиск върху валутите на развиващите се пазари.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ