В какви акции да инвестирате през 2022 година?

В какви акции да инвестирате през 2022 година?

Залагането на евтини акции с надеждата, че те ще донесат по-добра възвращаемост от тези на бързорастящите компании, от години е губеща стратегия. Много мениджъри на фондове обаче очакват това да се промени през 2022 г., до голяма степен заради очакванията за по-високи лихвени проценти, пише Блумбърг.

Така наречените стойностни акции – книжа, които са сравнително евтини на фона на финансовите резултати на компаниите, са били най-популярната инвестиционна тема през изминалата година сред 106 институционални инвеститори, анкетирани от Блумбърг през първата половина на декември. Около една четвърт от респондентите (23,6%) смятат, че по-евтините акции, свързани със „старата икономика“, като например тези на банките, са най-добрата инвестиция през тази година. Това е значително по-голям дял в сравнение с привържениците на книжата на технологичните компании (6,6%) и на тези, свързани с прехода към зелена енергия (13,2%). На малките компании залагат 11,3%, а на акциите на растежа – 10,4%

Акциите на растежа са свързани с компаниите, които  очакват ръст на печалбите в бъдеще. Според данни на MSCI Inc. акциите на растежа по света са донесли възвращаемост от 22% на годишна база, включително с дивидентите, през последните пет години. За сравнение, акциите на стойността са донесли възвращаемост от 9,8%. Имаше надежда, че 2021 г. ще доведе до сериозна промяна, но в крайна сметка двата типа акции завършиха годината почти наравно с възвращаемост от около 20%. Ако обаче се фокусираме само върху САЩ, то акциите на растежа отново донесоха по-добра възвращаемост.

Някои от най-големите инвеститори в света, включително BlackRock Inc. и Franklin Templeton, обаче смятат, че е дошло времето на стойностните акции.

„Не искате да държите стойностни акции за дълго време, тъй като рано или късно ще се върнем към нормалното“, казва Андрю Анг от BlackRock.

Предпочитанията на инвеститорите към акциите на стойността идват на фона на по-агресивния тон на Федералния резерв на САЩ, който сигнализира, че вече разглежда инфлацията като най-големия проблем и че очаква да повиши лихвите с по-бързо темпо от очакваното. По-високите лихви се отразяват негативно на стойността на бъдещите печалби на компаниите, което води до поевтиняване на акциите на растежа, чиято цена е базирана отчасти на печалбите на фирмите години напред в бъдещето.

„През 2022 г. вероятно паричната политика ще бъде затегната заради високата инфлация, като това може да подейства като насрещен вятър на бързорастящите части на пазара, особено технологичните акции“, казва Дан Бордман-Уестън от BRI Wealth Management. „Това ще е от поза за ориентираните към стойността сектори, като например банковият“, добавя той.

Това обаче не означава, че възходът на стойностните акции е гарантиран. Много от условията за тяхното рали, включително ускоряване на икономическия растеж, регулаторен натиск върху скъпите технологични акции и нарастваща инфлация, бяха налични през 2021 г. Въпреки това те достигнаха дъно спрямо акциите на растежа през ноември. В същото време вариантът Омикрон на коронавируса се превърна в причина за затягане на ограничителните мерки в някои части на света – същата среда, която помогна за бума на акциите на растежа от началото на пандемията.

И все пак инвеститорите се надяват, че акциите на стойността най-накрая ще реализират своя потенциал.

„Ускорението на инфлацията на фона на бързото възстановяване на търсенето и проблемите с веригите на доставки създава много по-различна начална точка за 2022 г. в сравнение с 2021 г., което може да донесе много възможности за акциите на стойността“, казва Стивън Довър, пазарен стратег от Franklin Templeton Investment Institute. 

 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ