Валутните резерви на БНБ покриват над 160% от левовете в обращение

Валутните резерви на БНБ покриват над 160% от левовете в обращение

Валутните резерви на БНБ покриват над 160% от левовете в обращение

Висококачествените валутни резерви на БНБ покриват с над 160% задълженията на Централната банка, които включват най-вече парите в обращение, но и задълженията към търговските банки и правителството. По този начин се гарантира напълно, че сегашният валутен курс от 1,95583 лв. за 1 евро ще се запази с нула диапазон на колебание по време на членството на България във валутния механизъм ERM –II. Това заяви управителят на БНБ Димитър Радев по време на уебинар с участието  на български банкери и чуждестранни инвеститори, организиран от Американската търговска камара в  България.

С други думи участието на българския лев в ERM-II не изисква промени в режима на фиксирания курс на валутния борд. Това е договорено с останалите страни във валутния механизъм, добави той.

„За разлика от други страни като Дания например, България има за цел да остане във валутния механизъм ERM-II максимално малко време и да се присъедини към еврозоната през 2024 г.“, коментира Радев.  

Стабилността на българската финансово-банкова система е засвидетелствана на няколко пъти откакто започна глобалната пандемия от коронавирус, отбеляза Радев. На първо място това е суап линията с ЕЦБ за достъп до евро. На второ – високият интерес на международните пазари при емитирането на дълг от 5 млрд. евро. На трето място рейтинговата агенция Moody’s повиши кредитния рейтинг на страната ни.

БНБ не планира ново удължаване на мораториума за плащанията по банкови кредити, въведен заради породената от коронавируса криза, уточни Радев. Както е известно вече имаше едно удължаване от края на 2020 г. до 31 март 2021 г. В този срок физически лица и компании, които докажат, че са имали понижени доходи заради COVID-19 получават гратисен период да не правят погасителни вноски по банковите си кредити. Към края на септември заеми на обща стойност над  9 млрд. лв. бяха отсрочени по тази схема – около 7 млрд. лв. на юридически лица и 2 млрд. лв. на физически лица.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ