Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Задлъжнялостта достигна рекордни нива в световен план
Световното равнище на задлъжнялост се е повишило с 500 милиарда долара през изминалата година до рекордните 217 трилиона долара, сочи ново проучване на фона на подготовката на централните банки да сложат край на политиката на евтино кредитиране, съобщи Ройтерс.
Пазарите тази седмица бяха разтърсени от предупрежденията на централни банкери за надценени активи, прекалено потребителско кредитиране и за необходимостта да започне процес на нормализиране на лихвите в света, които сега са на изключително ниски равнища, за да поправят последиците от кредитния срив през 2009 година.
Годините на евтино банково кредитиране доведоха до еуфория на световните фондови пазари, които отчетоха рекорди. Страничен ефект от това обаче е огромният растеж на кредитите, тъй като домакинства, компании и правителства се втурнаха към заемите, за да се възползват от рекордно ниските лихви.
В резултат световната задлъжнялост сега възлиза на 327 процента от световния брутен вътрешен продукт според доклада на Института за международни финанси (ИМФ).
Институтът отбелязва, че до голяма степен задлъжнялостта се дължи на увеличението с 3 трилиона долара на дълговете на развиващия се свят, като общата задлъжнялост там сега е 56 трилиона долара. Това е 218 процента от общия брутен вътрешен продукт на развиващите се страни или увеличение от 5 процента на годишна основа, допълва институтът.
На Китай се падат 2 трилиона долара от това увеличение, като сега дългът на страната е 33 трилиона долара.
Според доклада развитите икономики са продължили да намаляват задлъжнялостта си, понижавайки общия държавен и частен дълг с над 2 трилиона долара през изминалата година, но това се дължи главно на еврозоната. Общият дълг на САЩ се е повишил с 2 трилиона долара до над 63 трилиона долара до първото тримесечие на годината.
Източник: БТА
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.