Започва изплащането на нови 250 млн. лв. от фалиралата КТБ

Започва изплащането на нови 250 млн. лв. от фалиралата КТБ

Започва изплащането на нови 250 млн. лв. от фалиралата КТБ

От 30 март започва изплащането на суми, включени в четвъртата частична сметка за вземания от изпадналата в несъстоятелност Корпоративна търговска банка. Това съобщиха синдиците, които управляват активите на институцията.

Изплащането ще започне в 9.00 часа на 30 март.

Общата сума в четвъртата частична сметка за разпределяне е 250 млн. лв. и ще става чрез клоновата мрежа на най-голямата банка у нас „Уникредит Булбанк“. Таксите и комисионните за извършените операции се дължат от лицата, получаващи средствата.

Четвъртата частична сметка е изготвена в изпълнение на разпоредбата на чл.95, ал.1 от Закона за банковата несъстоятелност, съгласно която синдикът изготвя частична сметка за разпределение на наличните суми между кредиторите съобразно реда, привилегиите и обезпеченията, и одобрена от Управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките на основание.

Всеки кредитор на КТБ АД (н) може да провери каква е разпределената му за получаване сума в Единния портал за заявяване на електронни административни услуги към Агенцията по вписванията на Република България в раздел „Търговски регистър и регистър на юридическите лица с нестопанска цел”, подраздел „Справки”, по партидата на КТБ АД (н) – ЕИК:831184677, в раздел „Обявени актове по несъстоятелност”.

Подробно описание на стъпките за достигане до публикуваната четвърта частична сметка за разпределение можете да намерите на интернет страницата на банката: www.corpbank.bg , в раздел „Въпроси и отговори”.

Допълнителна информация, свързана с изплащането на средствата от четвъртата частична сметка за разпределение на приети вземания към КТБ АД (н), можете да се получи всеки работен ден от 9:00 до 16:30 часа в централата на КТБ АД (н) или на следните телефони: 02/8015478, 02/8015495 и 02/8015436.

Както е известно след масово изтегляне на депозити КТБ беше поставена под специален надзор от БНБ в средата на 2014 г. Шест месеца по-късно банката беше официално обявена в несъстоятелност и Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) започна изплащането на гарантираните депозити с размер до 196 000 лв. Процесът по изплащането им официално приключи 5 години по-късно на 4 декември 2019 г., като през това време на 122 хил. депозанти бяха изплатени 3,69 млрд. лв., което представлява 99,8% от всички гарантирани влогове в банката. В резултат ФГВБ, който тегли кредит, за да върне парите на депозантите, все още към юли месец тази година има 590 млн. лв. за погасяване към Международната банка за възстановяване и развитие и 590 млн. лв. към Европейската банка за възстановяване и развитие.

 
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ