Защо сагата с GameStop не би се повторила в Китай

Защо сагата с GameStop не би се повторила в Китай

Защо сагата с GameStop не би се повторила в Китай

Лудостта на фондовия пазар в САЩ от миналата седмица е малко вероятно да се повтори в Китай, където пазарът е регулиран много по-строго, коментира Евелин Ченг за Си Ен Би Си.

Инвеститорите в континентален Китай имат ограничени възможности за къси продажби – стратегията, при която инвеститорите заемат определено количество акции чрез брокер и ги продават, възнамерявайки да си ги върнат на по-късен етап, когато цената им е по-ниска, за да могат да ги върнат на кредитора. При поскъпване на акциите обаче късите продавачи могат да изгубят много пари. В тези случаи те започват да изкупуват повече от същите акции, за да ограничат загубите си.

От средата на миналия месец милиони инвеститори на дребно се присъединиха към форума WallStreetBets в социалната мрежа Reddit, където стигнаха до идеята да заложат срещу големите хедж фондве, които бяха скъсили прекомерно акциите на няколко компании. Изполвайки безплатното приложение на онлайн брокера Robinhood, тези трейдъри инвестираха в акциите на продавача на видео игри GameStop, чиито книжа поскъпнаха с 400% за една седмица.

Ралито на GameStop и другите компании, таргетирани от WallStreetBets, загуби скорост през тази седмици, като акциите им поевтиняха драстично. Преди това да се случи обаче големите хедж фондове изгубиха милиони долари, като някои трябваше да продадат дългите си позиции (акциите, които мислят че ще поскъпнат в бъдеще).

Никой обаче не трябва да очаква, че подобен сценарии може да се развие в Китай. Това няма как да стане по няколко причини:

Първо, самата идея за къси продажби е сравнително нова и с ограничен обхват в азиатската страна, в която властите наблюдават отблизо рисковете. Регулаторите позволиха късите продажби едва преди 10 години, като в момента те отговарят за по-малко от 1% от общата стойност на пазара.

Като цяло процесът е същият като в САЩ, но разликата е в това, че регулаторите позволяват на инвеститорите да заемат къси позиции само срещу някои акции, търгувани на борсите в Шанхай и Шънджън. Списъкът с тези акции (около 1600) се променя редовно, като той обикновено включва компании с добри фундаменти, казва Брус Панг от China Renaissance.

Това е в пълен контраст с пазарът в САЩ, където хедж фондовете подбират компании като GameStop, които демонстрират слабости в своя бизнес.

Ограничената възможност за скъсяване на акции и лимитите от 10% до 20% върху дневната цена на акциите карат спекулантите да търсят други стратегии за правена на пари.

В САЩ търговията с индивидуални акции може да бъде прекратявана временно при висока волатилност, но в крайна сметка цените може да се сриват и скачат във значително по-високи диапазони – подобно на GameStop, чиито акции поскъпнаха със 130% един ден и се сринаха с 44% на следващия.

Стабилност на всяка цена

Китайските регулатори дават приоритет на стабилността при формирането на икономически и финансови политики, дори и да искат да подобрят бизнес средата чрез привличането на повече чуждестранни инвеститори и увеличаването на ролята на фондовите пазари при финансирането на китайските фирми.

Този манталитет оставя следа върху поведението на местните инвеститори, които приемат държавната подкрепа към компаниите като знак, че техните акции могат да вървят само нагоре.

Фактът, че обикновените инвеститори, а не институционалните, играят водеща роля на китайските борси, означава, че регулаторите се стараят да ограничат големите загуби и да гарантират стабилност. За целта те предприемат по-стриктни мерки за контролиране на пазара, които правят доста сложно инициирането на мащабна операция за купуване на акции от индивидуални инвеститори, сходна на тази, която видяхме на пазарите в САЩ.

„Всички къси продажби и онлайн дискусии се следят отблизо. Това означава, че в известен смисъл защитата на инвеститорите в Китай е по-голяма от тази на развитите пазари“, казва Панг.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ