Зашеметяващ скок на заплатите в лондонското Сити

Зашеметяващ скок на заплатите в лондонското Сити

Заплатите във финансовия сектор във Великобритания са скочили неимоверно през последните месеци, подчертавайки още повече неравенствата в страната, преживяваща криза с цената на живота. Това сочи проучване на мозъчния тръст Ай Еф Ес (IFS), цитирано от Франс прес.

През февруари средната месечна заплата на служителите във финансовите компании е била с 31 на сто по-висока в сравнение с декември 2019 г., докато във всички останали сектори е отчетено повишение от 14 процента.

Преди пандемията ниските заплати растяха повече от средните и високите, става ясно от проучването. 

В момент, когато най-бедните британски домакинства страдат от покачването на инфлация до 30-годишен рекорд, увеличението на заплатите във финансовия и застрахователния сектор е достигнало през последните месеци невиждани за последните десет години равнища.

Тази тенденция съвпада освен това с понижаването на социалния минимум след отслабването на пандемията от КОВИД-19. Според експертите така перспективите за домакинствата с ниски доходи вече са много по-мрачни, пише БТА.

Неравенствата се забелязват дори в самия финансов сектор: увеличенията на заплатите са съсредоточени сред най-високите доходи, установява проучването, което се основава на данни от британските данъчни служби (HMRC) и Националната статистическа служба (ONS).

Възможно е данните да отчитат отчасти увеличението на бонусите, плащани обикновено през януари и февруари в компаниите от сектора, но различията бяха започнали да се нарастват по-рано, така че данните предполагат и увеличение на основните заплати.

Няма ясно обяснение за ускоряването на растежа на заплатите във финансовия сектор, където не се наблюдава бързо разрастване на активността или повече напрежение на пазара на труда, отколкото в други сфери. При все това някои големи банки обявиха по-високи печалби, отчасти в резултат на повечето сливания и придобивания по време на пандемията.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ