Испания: Атентаторите са пътували до няколко европейски държави

Политика за бисквитки

Испанската полиция продължава да издирва вероятния шофьор на микробуса, който причини трагедията в Барселона, съобщи шефът на каталунската полиция Хосеп Луис Траперо. По думите му властите не знаят къде е този човек и не изключват да е напуснал страната. Издирваният е Юнес Абуякуб и според испанското разследване може да е избягал във Франция, пише „Фигаро“.  

Траперо подчерта, че са „унищожени възможностите за действие“ на клетката, извършила атентатите в Барселона и Камбрилс.

Според каталунската полиция клетката, създадена в град Рипол, се е подготвяла да извърши един или повече бомбени атентати в Барселона. През уикенда разследващите съобщиха, че групата е била от 12 души, които са се подготвяли за терористичния акт в град Алканар, на около 200 км от Барселона. Случаен взрив на 16 август вечерта, в деня преди атентата в Барселона, е объркал плановете им. В жилището, „конспиративна квартира“, са намерени стотина газови бутилки, с които вероятно са щели да направят коли-бомби. Членовете на групата приготвяли TATP  (триацетон трипероксид) – нестабилен експлозив, използван от радикалните ислямисти.

Вчера стана ясно, че една от целите вероятно е била емблематичната базилика Саграда Фамилия.

Смята се, че имамът Абделбаки ес Сати и Юсеф Алаа може да са били убити при взрива. Официално двамата са обявени за издирване.

Все още остават много неясноти около терористичната клетка. Не е ясно как са се радикализирали младите мароканци и испанци от марокански произход. Разследващите проучват имама, пристигнал през 2015 г., който през юни внезапно изчезнал – вероятно малко след като групата е започнала да подготвя атаките.

Известно е, че членовете на клетката са пътували до Германия, Швейцария и Белгия.  Въпреки че ДАЕШ пое отговорност за двете атаки, не е потвърдено дали е имала пряк контакт с групата.

Петимата убити при второто нападение в Камбрилс са разпознати като Муса Укабир, Мохамед и Омар Хишами, Саид Алаа и Хюсеин Абуякуб.

Мрачната равносметка на жертвите е 14 убити, включително две деца на 3 и 7 години,  и 126 ранени (51 все още са в болница, като състоянието на 10 души е тежко по данни от снощи).

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси