Кремъл призна за „значителни загуби“ в Украйна

Manager News

Кремъл призна, че руските войски са понесли „значителни загуби“ в Украйна, предаде Би Би Си.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред британския канал „Скай нюз“, че се надява Москва да постигне своите военни цели „в следващите дни“ .  

„Ние понесохме значителни военни загуби. Това е огромна трагедия за нас“, каза Песков.

Неговите коментари идват, след като вчера Русия бе отстранена от Съвета на ООН по правата на човека. В подкрепа на решението гласуваха 93 от общо 193 държавите-членки на Генералната асамблея на ООН. Решението дойде след обвиненията срещу Москва за военни престъпления в град Буча.

ООН изрази своята „сериозна загриженост от продължаващата хуманитарната криза“, а президентът на Украйна Владимир Зеленски обвини Русия в нови зверства в Бородянка, град близо до столицата Киев.

Песков отрече руски войски да са участвали в убийства на цивилни в град Буча и каза, че  „живеем в дни на фалшификати и лъжи“.

Признанието на Кремъл, че Русия е претърпяла значителни жертви, обаче е ново развитие. На 25 март Министерството на отбраната на Русия съобщи, че 1351 от нейните войници са били убити в битка. Украйна казва, че Русия е изгубила почти 19 хил. войници.

За момента оценките на двете страни не могат да бъдат проверени от независим орган, като анализаторите предупреждават, че Русия може да омаловажава броя на жертвите си, докато Украйна може да го преувеличава, за да повиши морала. Западните лидери смятат, че между 7000 и 15 000 руски войници са убити от началото на инвазията.

Песков, който е говорител на руския президент Владимир Путин от 2000 г., твърди, че Русия търси начини да сложи край на войната.

„Нашите военни правят всичко възможно, за да сложат край на тази операция. И ние се надяваме, че в близките дни, в обозримо бъдеще, тази операция ще постигне целите си или ще я завърши с преговорите между руска и украинска делегация“, каза той.

Русия изтегли войските си от Киев и измести фокуса на войната към Източна Украйна, където сраженията продължават.

Вицепремиерът на Украйна призова гражданите, живеещи в източната част на страната, да се евакуират, докато все още могат.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп искал Джани Инфантино за генерален секретар на ООН
Рубио: САЩ са готови за диалог, но Иран не подхожда сериозно към преговорите
На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Радев: Категорично е изключено от българска територия да се водят бойни действия в Близкия изток
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Времето: Обилни валежи в почти цялата страна, особено интензивни по морето
Парламентът реши: Пламен Тончев поема поста председател на ДАНС
Бюджетната комисия одобри бюджета на второ четене след 12-часово заседание