Лондон научил за подготвяно отвличане на Хашоги три седмици преди убийството
Специалните служби на Великобритания са имали предварителна информация за готвеното от Саудитска Арабия похищение на журналиста Джамал Хашоги, съобщава вестник "Дейли експрес". Според изданието, цитирано от БГНЕС, Хашоги вероятно е убит, защото е смятал да изобличи Рияд за използване на химическо оръжие в Йемен.
Анонимни източници от британското разузнаване твърдят, че са прехванали разговори на саудитското разузнаване със заповед за отвличане на Хашоги в Турция и доставянето му в Рияд. Смята се, че заповедта е излязла от "обкръжението на краля", но не от престолонаследника Мохамед бин Салман.
Информацията е станала достояние на Лондон цели три седмици преди убийството на саудитския журналист. Според "Дейли експрес" британските власти са се обърнали към саудитските си колеги с молба да не осъществяват планираната операция.
59-годишният саудитски журналист, критик на могъщия престолонаследник Мохамед бин Салман, живееше в САЩ от 2017 г. и сътрудничеше на „Вашингтон пост“. Според властите в Анкара той е бил убит в консулството в Истанбул на 2 октомври от агенти, пристигнали от Рияд. Турският президент Реджеб Ердоган определи убийството на Хашоги като внимателно планирано.
Саудитска Арабия първоначално отрече убийството, но под международния натиск призна на 20 октомври, че Хашоги е убил при „неоторизирана“ операция.
Американският министър на отбраната Джим Матис заяви вчера, ден след разговора му със саудитския външен министър Адел ал Джубеир в Бахрейн , че Рияд е обещал пълно разследване за смъртта на Хашоги.
В събота Матис втвърди тона повече от обичайното към Рияд по време на международната конференция на арабските лидери. Външният министър Ал Джубеир от своя страна даде да се разбере, че не приема критиките и нарече коментарите за убийството „медийна истерия“ и отхвърли искането на Анкара да екстрадира заподозрените.
Смъртта на Хашоги предизвика вълна от международни критики и помрачи реформаторската репутация на престолонаследника. Засегнати бяха и връзките между Вашингтон и емирството, на което САЩ разчитат, за да ограничат влиянието на Иран в региона и да защитят сигурността на Израел.
На форума в Бахрейн Матис се срещна официално с няколко арабски и европейски лидери, но не и с и Ал Джубеир. Разговорът между двамата се състоял на общата вечеря на всички министри.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.