Русия поиска спешна срещна на Съвета за сигурност на ООН

Политика за бисквитки

Първият зам.-председател на комисията по външни работи на Съвета на Руската федерация Владимир Джабаров заяви, че Москва ще свика среща на Съвета за сигурност на ООН, на която да бъдат обсъдени ударите на западната коалиция срещу Сирия, предаде Ройтерс, цитирайки РИА Новости.

„В момента анализираме ситуацията. Мисля че, разбира се, Русия ще поиска свикване на Съвета за сигурност на ООН“, заяви Джарабов.

През нощта САЩ, Великобритания и Франция изстреляха над 100 ракети срещу три обека, за които се смята, че са свързани с производството на химически оръжия за режима в Дамакс..

Председателят на комисията по външните работи в Съвета на Федерацията на Русия Константин Косачев определи ударите срещу Сирия като нарушение на международното право и заяви, че те целят да попречат на Организацията за забрана на химическите оръжия(ОЗХО) да разследва предполагаемата химическа атака в град Дума.

„Това много вероятно е опит за създаване на усложнения за мисията на ОЗХО, която тъкмо бе започнала работата си в сирийския град Дума“, каза Косачев, цитиран от Интерфакс.

Руското министерство на отбраната заяви, че по-голямата част от ракетите, изстреляни от западната коалиция, са били прихванати от Сирийската противовъздушна отбрана и че нито един от ударите не е засегнал зони, в които са разположени руски противовъздушни системи, сред които базите в Тартус и Хмейним.

Междувременно говорителят на руското външно министерство Мария Захарова написа във Facebook, че ударите срещу Сирия са дошли в момент, в който страната е имала шанс за мирно бъдеще.

„Сирийският народ първо бе изпробван с „Арабската пролет“, после с „Ислямска държава“, а сега с умни американски ракети. Столицата на суверена държава, която от години опитва да оцелее в условия на терористична агресия, бе атакувана.“, коментира Захарова.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
На днешната дата, 21 януари. Бабинден по стар стил, имен ден празнуват Агнеса, Валерия, Максим, Максимилиан
Технологичният гигант Sony отделя телевизионния си бизнес в предприятие с китайци
Талисманите-говорители на M&M's се обличат като супергерои на Marvel
Кристалина Георгиева към европейските лидери: Стегнете се!
Цитат на деня
Проучване на PwC: Изпълнителните директори не са оптимисти за приходите на техните компании
Renault ще си партнира с френска отбранителна компания за производство на дронове за Украйна