Тръмп: Назначаването на специален прокурор нанася ужасна вреда на САЩ
Назначаването на Робърт Мълър за специален прокурор по разследването на руските връзки на предизборния щаб на новия американски президент ужасно вреди на САЩ, обяви Доналд Тръмп.
Тръмп и главният прокурор Джеф Сешънс не са били уведомени предварително за назначаването на Мълър.
Президентът заяви, че нито той, нито предизборният му щаб са участвали в тайни разговори с Кремъл. Заради разследването на бившия директор на ФБР Робърт Мълър САЩ изглеждали разединени и объркани, каза Тръмп в интервю за Си Ен Ен и Си Ен Би Си..
Вчера той определи разследването като „най-големия лов на вещици“ срещу политик в американската история. Тръмп се оплака, че към нито един друг политик в историята на страната не е имало толкова лошо и несправедливо отношение.
Мълър бе назначен в сряда. Зам.-главният прокурор Род Розенщайн обясни избора му като „необходим човек, който проявява определена степен на независимост в йерархията“.
72-годишният Мълър е републиканец, но се ползва с уважението и на демократите. През 2001 г. той е номиниран за директор на ФБР и е одобрен единодушно от Сената. Остава на поста си 12 години. По-дълго начело на ФБР е бил само Едгар Хувър.
Мълър е учил в университетите в Принстън, Ню Йорк и Вирджиния. Има докторска степен по право. Морски пехотинец, командвал взвод във Виетнам.
Публикациите, че Тръмп е поискал от уволнения директор на ФБР Джеймс Коми да спре федералното разследване срещу бившия съветник по национална сигурност Майкъл Флин за контактите му с Кремъл дадоха основания на юристите да заговорят, че президентът се опитва да възпрепятства правосъдието. Това е престъпление, заради което може да бъде заведено наказателно дело. Според наблюдатели обаче е малко вероятно Тръмп да бъде изпратен на съд. Но ако се случи, това ще означава импийчмънт на президента.
Такава процедура е била задействана срещу тима американски президенти, два пъти именно за възпрепятстване на правосъдието - срещу Ричард Никсън през 1974 г. и Бил Клинтън през 2000 г. Никсън подаде сам оставка, а Клинтън запази поста си, тъй като 17 гласа не достигнаха за отстраняването му (заради скандала „Моника Люински“).
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.