Тръмп: Назначаването на специален прокурор нанася ужасна вреда на САЩ

Тръмп: Назначаването на специален прокурор нанася ужасна вреда на САЩ

Назначаването на Робърт Мълър за специален прокурор по разследването на руските връзки на предизборния щаб на новия американски президент ужасно  вреди на САЩ, обяви Доналд Тръмп.

Тръмп и главният прокурор Джеф Сешънс не са били уведомени предварително за назначаването на Мълър.

Президентът заяви, че нито той, нито предизборният му щаб са участвали в тайни разговори с Кремъл. Заради разследването на бившия директор на ФБР Робърт Мълър САЩ изглеждали разединени и объркани, каза Тръмп в интервю за Си Ен Ен и Си Ен Би Си..

Вчера той определи разследването като „най-големия лов на вещици“ срещу политик в американската история. Тръмп се оплака, че към нито един друг политик в историята на страната не е имало толкова лошо и несправедливо отношение.

Мълър бе назначен в сряда. Зам.-главният прокурор Род Розенщайн обясни избора му като „необходим човек, който проявява определена степен на независимост в йерархията“.

72-годишният Мълър е републиканец, но се ползва с уважението и на демократите. През 2001 г. той е номиниран за директор на ФБР и е одобрен единодушно от Сената. Остава на поста си 12 години. По-дълго начело на ФБР е бил само Едгар Хувър.

Мълър е учил в университетите в Принстън, Ню Йорк и Вирджиния. Има докторска степен по право. Морски пехотинец, командвал взвод във Виетнам.

Публикациите, че Тръмп е поискал от уволнения директор на ФБР Джеймс Коми да спре федералното разследване срещу бившия съветник по национална сигурност Майкъл Флин за контактите му с Кремъл дадоха основания на юристите да заговорят, че президентът се опитва да възпрепятства правосъдието. Това е престъпление, заради което може да бъде заведено наказателно дело. Според наблюдатели обаче е малко вероятно Тръмп да бъде изпратен на съд. Но ако се случи, това ще означава импийчмънт на президента.

Такава процедура е била задействана срещу тима американски президенти, два пъти именно за възпрепятстване на правосъдието - срещу Ричард Никсън през 1974 г. и Бил Клинтън през 2000 г. Никсън подаде сам оставка, а Клинтън запази поста си, тъй като 17 гласа не достигнаха за отстраняването му (заради скандала „Моника Люински“).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Бойко Борисов: Вече нямаме мнозинство за правителство, ГЕРБ, ИТН и БСП са малцинство със 100 депутати
Времето: Непосилна жега от 37-42 градуса, а привечер - гръмотевици
Проект: Здравните кабинети в детски градини и училища с нови изисквания и дейности
Европейски рекорд за всички времена: Турция измери 50,5 градуса по Целзий
Гърция поиска помощ от ЕС в борбата с горските пожари
Меси получи наказание за отказа да играе в Мача на звездите в САЩ
Поредна нощ на протести в Украйна: Демонстрантите обвиниха Зеленски в авторитаризъм
На днешната дата, 27 юли. Имен ден празнуват Добрин, Добри и Панталей