Законът за санкциите: Отношенията между САЩ и Русия в точка на замръзване

Законът за санкциите: Отношенията между САЩ и Русия в точка на замръзване

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа закона за санкции срещу Русия, въпреки възраженията си.

„Подкрепям твърдите мерки, за да бъде наказано и спряно агресивното поведение на Иран, Северна Корея и Русия и в същото време смятам, че този закон има големи недостатъци. Конгресът, бързащ да приеме този закон, е включил в него няколко явно антиконституционни положения“, заяви Тръмп, след като пусна закона.  

Двете камари на парламента гласуваха проекта почти единодушно и вероятността Тръмп да му наложи вето бе малка, макар да имаше и такива предположения.

По-строгите мерки срещу Русия бяха обединени със санкциите срещу Иран и Северна Корея. Законът отне възможността на Тръмп да отменя санкции срещу Русия без разрешението на конгреса. За да отмени въведени вече санкции, Тръмп трябва да подаде подробно обосновано искане в ресорните комисии на двете камари, които в срок от 30 дни ще преценяват дали да го одобрят.

Новите ограничения срещу Русия бяха аргументирани с намесата й в американските избори през 2016 г., анексирането на Крим и действията й в Източна Украйна. В отговор руският президент Владимир Путин обяви, че 755 американски дипломати трябва да напуснат Русия до 1 септември.

Руският премиер Дмитрий Медведев заяви, че с този закон САЩ обявяват истинска търговска война и според Москва това слага край на надеждите за  подобряване на отношенията с Вашингтон.

Според Медведев администрацията на Тръмп е показала пълното безсилие, предавайки „по най-унизителния начин“ изпълнителните правомощия на конгреса.

"Американският естаблишмънт спечели чиста победа срещу Тръмп. Президентът не се радва на новите санкции, но не може да не подпише закона. Новата санкционна тема възникна преди всичко като още един начин Тръмп да бъде поставен на място. В действие са нови подходи, чиято крайна цел е отстраняването му от власт. Несистемният играч трябва да бъде ликвидиран“, коментира Медведев.

Руското външно министерство нарече политиката на Вашингтон „опасна“ и „късогледа“. Москва предупреди, че тази политическа линия рискува да минира стабилността, както и че си запазва правото да отговори на тези „враждебни действия“. Руската дипломация призова Вашингтон да „се освободи от илюзиите и да разбере, че нито една заплаха или опит за натиск няма да принуди Русия да промени политиката си или да жертва националните си интереси“.  

Европейският съюз заяви, че „ще реагира адекватно в близките дни“, ако новите американски санкции срещу Русия засегнат европейските енергийни компании. (Законът предвижда и санкции за чуждестранни компании, работещи по енергийни проекти с руско участие.)

Европейската комисия разпространи съобщение, че председателят й Жан-Клод Юнкер като цяло е удовлетворен, тъй като законът е бил приет във вариант, отчитащ исканията на ЕС.

Санкциите срещу Русия не трябва да бъдат решавани без съгласието на съюзниците на САЩ, става ясно от съобщението. „Все още смятам, че сме съюзници на САЩ“, отбелязва Юнкер, цитиран в комюникето.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ