Крипто е мъртво, да живее крипто!

Крипто е мъртво, да живее крипто!

Разширяващата се пропаст между крипто евангелистите и скептиците може би никога не е била толкова голяма, пише Си Ен Ен.

В сряда една от най-известни фирми за рисков капитал от Силициевата долина - Andreessen Horowitz, направи залог от 4,5 млрд. долара на база идеята, че навлизаме в „златната ера“ на криптовалутите, оправдавайки решението си с „огромната вълна от таланти от световна класа“, който миналата година са навлезли в крипто индустирята.

„Това е причината да решим да заложим на сектора“, пише Крис Диксън, управляващ партньор във фирмата.

В същия ден инвеститор, който бе голям привърженик на крипто сектора, прогнозира, че биткойнът може да падне до 8 хил. долара от сегашното си ново от около 29 хил. долара.

„Към този момент биткойнът и всички други криптовалути не са се доказали като надеждна институционална инвестиция“, коментира пред Блумбърг Скот Майнерд, главен инвестиционен директор на Guggenheim Partners.

„Това наистина се превърна в пазар, доминиран от ненормални хора“, каза той по време на Световния икономически форум в Давос.

Това е сериозна промяна в позицията на Мейнард, който през февруари миналата година заяви пред Си Ен Ен, че биткойнът, който тогава се търгуваше за около 40 хил. долара, в бъдеще ще поскъпне до „400 000 или 600 000 долара“.

Биткойнът достигна връх от 69 хил. долара през ноември, като оттогава насам той изгуби повече от половината от стойността си, тъй като инвеститорите се отдръпнаха от по-рисковите активи заради нарастващите лихвени проценти.

Въпреки срива, тазгодишното издание на Световния икономически форум в Давос имаше няколко панела, посветени на криптовалутите и дигиталните пари. Институционалните гласове обаче не отделиха много внимание на сектора.

„Биткойн може да се нарече монета, но не е пари“, каза управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиев, в първия ден от събитието. „Това не е стабилно място за съхранение на стойност“.

Оттук накъде?

Лесно, докато наблюдавате ежедневната волатилност на криптовалутите и навлизането в „спиралата на смъртта“ на проекти като TerraUSD и Luna, просто да отхвърлите блокчейн технологията и философията, които седи зад нея. Привържениците на криптовалутите обаче са категорични, че въпреки всичките си проблеми, крипто няма да изчезне.

Много експерти обаче са категорични, че ако секторът иска да се развива, трябва да разреши своя проблем с брандингът.
„Терминът криптовалута може да бъде подвеждащ“, коментира Маркус Сотириу, анализатор в брокерската компания за цифрови активи GlobalBlock.

„99 от криптовалутите не се опитват да бъдат валути – те се опитват да бъдат активи зад тези блокчейн мрежи“, каза той. „Мисля, че е само въпрос на време всички бизнеси да интегрират блокчейн по някакъв начин“, добави Сотириу.

Призивите за по-строго регулиране на крипто пазара нарастват, особено след срива на TerraUSD и , Luna, по-рано този месец. Вече дори много привърженици на крипто подкрепят по-големия надзор, защото мислят, че това би помогнало на криптовалутите да спечелят по-масово доверие. В момента има около 300 милиона души, държащи или търгуващи с криптовалути, като по думите на Сотириу казва, че броят им се удвоява всяка година .

„Въпреки че настроенията са много, много негативни в момента и всичко изглежда безнадеждно, фундаментите на крипто не са се променили“, каза още той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ