Създателят на Siri е тук

Създателят на Siri е тук

Господин Уинарски, как революцията на изкуствения интелект променя живота ни и света?

- Изкуственият интелект е вече на 50 и повече години. В началото ентусиазмът беше огромен – обещаваше се много повече, отколкото реално бе възможно. Дори и днес има хора, които правят същото. Но революция има.. Наблюдавам я и при Siri,  инструмент, който наистина работи, може да разбира намеренията на човека, който задава въпроси, и отговаря. Тя е факт и при най-новите разработки, например при т.нар. конволюционни невронни мрежи, основани на дълбоко обучение, при които се натрупва познание, което може да се използва за цели, немислими доскоро, като идентифициране на отделни картини в изображения и разпознаване на съдържанието им. Така че - да, именно това се случва, революционна трансформация, която е много важна и в индустрията, и в живота ни, включително в живота ни като потребители. Ще се сдобием с технологии, които ще ни позволят да получаваме информацията, от която се нуждаем. И да живеем живот, в който ще използваме технологиите за подобряване на възможностите ни във всяка сфера.

 

- Кога интелигентните асистенти ще станат като Нея (изкуственият интелект от фантастичния филм Her)? Необходимо ли е да дадем на машините определени човешки качества като емоции и съчувствие?

- Чудесен въпрос! Машините вече са с някои характеристики, които ни помагат да ги усещаме някак по-„човешки“. Siri например, благодарение на Apple, има много близък до човешкия глас. В миналото машините говореха отсечено (в стил „То-ва е мое-то и-ме“), което обяснява и защо на хората не им беше комфортно да говорят с тях. Но когато снабдите машините с по-естествени качества и способности и функции за симулация на емоции и съпричастност, хората ще са по-склонни да общуват с тях. Когато казвате да им „вградим емоции или съпричастност“, това означава да им дадем и човешки мозък. А аз не вярвам, че в който и да било момент от нашия живот или дори след него ще има машини с човешки интелект.

Дайте си сметка, че хората са се развили от елементарни форми на живот в продължение на милиарди години. Не мисля, че машините ще имат подобна възможност.

 

 

Интервюто взеха Венцислав Савов и Начо Стригулев

Целият текст – в новия брой на „Мениджър“, който излиза днес. 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ