Тенденции при недвижимите имоти в Европа
Търсенето на сигурни и стабилни доходи през 2019 г. ще е от първостепенно значение в сферата на недвижимите имоти в Европа. В съвместно изследване на PWC и Urban Land Institute отбелязват, че това ще е двигателят в сектора в “началото на края на един икономически цикъл“. В условията на очакване на плавно повишаване на лихвените проценти, забавяне темповете на европейската икономика и геополитически риск, почти навсякъде по картата на Европа търсенето на качествени активи и такива, носещи повече сигурност, отколкото доходност ще преобладава.
Освен сигурност, ликвидност и потенциал за нарастване на икономиката, големите инвеститори отчитат и социалните, и екологичните фактори в своите проекти. В условията на исторически високи нива на цените в много от големите европейски градове, основно предизвикателство за участниците в пазара е постигането на устойчиви, парични потоци, които да ги изведат без щети от капана на цикличността в сектора. Въпреки по-трезвите очаквания на участниците в проучването, в сравнение с 2018 година, не може да се говори за паника. Позитивното според един от участниците в проучването е, че „Просто сме по внимателни, никой не иска да инвестира двойно повече средства в последната част на един цикъл, при същата норма на възвращаемост след време“
По отношение капиталови пазари на недвижими имоти, се наблюдава постоянен интерес от различни индивидуални и институционални инвеститори. Доходността от инвестиции в имоти продължава да е предпочитана пред несигурността от пазара на акции и облигации.
Намирането на качествени активи и търсеното на алтернативи на традиционните бизнес и жилищни имоти във всичките им форми, е една от основните тенденции. Проучването показва, че към 2015 г. само 28% от участниците в пазара са инвестирали в такива. Тази година над 60% от анкетираните проучват възможностите за инвестиции в алтернативни на традиционните недвижими имоти, включително споделени офиси, студентски жилища, хотели, старчески домове. Тази тенденция от друга страна е посочена и като един от рисковете на нововъзникващите пазари.
По отношение търговските и складовите площи, бумът на електронната търговия и логистичните центрове е на път да промени традиционните представи за търговията на дребно. Характерна е очаквателната позиция в този сегмент на пазара.
Продължаваща урбанизация на големите градове е тенденция, която ще се задържи в дългосрочен план. Водещите критерии в избор на място за инвестиране са:
-транспортна свързаност
-наличност на активи и нови възможности за развитие
-очаквана доходност
-ликвидност
-икономически показатели на града и регулации
-достъпност на жилищата
-дигитална свързаност
От тази гледна точка не е изненада, че германските градове преобладават в Топ 10 на градовете най-подходящи за инвестиции в недвижими имоти. Изненадата за мнозина е първото място на Лисабон в тази класация. За една по-безопасна, дългосрочна стратегия в инвестирането от значение са и факторите демографска структура, емгирация, недостиг на жилища,
Като цяло браншът поема, курс към още по-прагматично поведение и резултати, но и разрушаване на бариерите между ориентираните към печалба решения и екологични, социални дейности и управление.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.