7-и годишен форум „Производство и търговия“ (панел 1): Глобални реалности - локални действия

На 18 март се състоя 7-ият годишен форум „Производство и търговия“, който събра водещи икономисти, бизнес лидери и експерти за дискусия относно бъдещето на българската индустрия. В първия панел на събитието, озаглавен „Глобални реалности - локални действия: Какво очаква българското производство?“, бяха разгледани актуалните предизвикателства и възможности пред българската икономика.

Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика, отбеляза, че България устойчиво изпреварва средния растеж в ЕС, като основният двигател на Брутния вътрешен продукт (БВП) остава потреблението на домакинствата. Въпреки това, инвестициите и износът продължават да остават в застой, поставяйки под въпрос дългосрочната икономическа стабилност. Ганев подчерта, че българската преработваща промишленост отчита над 100 млрд. лв. нетни приходи от продажби и осигурява работа на близо 500 хиляди души, но глобалните търговски войни могат да усложнят условията за износ. „Ръстът на разходите за труд в промишлеността у нас е 12-13% през 2024 г., което ще повлияе на конкурентоспособността на страната“, добави той.

Преслав Райков, Global Head of Trading в Eleen Marine Commodities, изтъкна, че промените в глобалните търговски маршрути и политиките на САЩ ще окажат влияние върху поръчките за българските компании. Той прогнозира, че цените на петрола вероятно ще се коригират надолу, въпреки първоначалните очаквания за покачване. Райков също отбеляза, че тези глобални промени ще изискват от българските фирми адаптация и готовност за нови икономически реалности.

От своя страна, Антоанета Антонова, член на управителния съвет на "Българска асоциация за текстил, облекло и кожи", алармира за сериозни проблеми в сектора. Според нея, нерегламентираният внос залива пазара, а поръчките в бранша са спаднали с 30-50%. Липсата на квалифициран персонал също остава голямо предизвикателство за индустрията.

Доц. д-р Щерьо Ножаров акцентира на значението на ограничаване на сивата икономика, която се оценява на около 70 млрд. лв. Той подчерта, че за да се стимулират инвеститорите да работят законно, трябва да се осигури равноправна конкурентна среда.

Въпреки тези предизвикателства, д-р Бойко Таков, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, изрази оптимизъм. „България вече не е просто евтина дестинация. Много компании намират място на международните пазари, но трябва да работим върху брандинга“, заключи Таков.
Форумът подчерта не само предизвикателствата, с които се сблъсква българското производство, но и възможностите за адаптиране и стратегическо позициониране на глобалната икономическа сцена.

Ексклузивен партньор: Kaufland
С подкрепата на: Opel България, Photomate, Vivati, My Choice
Институционални партньори: Българска стопанска камара (БСК), Френско-Българска търговска и индустриална камара, Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП), Българска търговско-промишлена палата и Конфиндустрия България.
Медийни партньори: Българска национална телевизия, dir.bg

 

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ