Гъвкав и достъпен - Петър Торнев, директор на Технологичния център на „Accenture България“

Гъвкав и достъпен - Петър Торнев, директор на Технологичния център на „Accenture България“

Г-н Торнев, какви са големите предизвикателствата при внедряването на генеративен изкуствен интелект в реалния бизнес?

Факт е, че 47% от компаниите не се чувстват подготвени за ускоряващия се темп на технологичните промени и съответно да разширят внедряването GenAI през следващите 12 месеца, възползвайки се от потенциалните му предимства. Често организациите разполагат с огромни обеми данни, но не знаят как да ги използват ефективно. Внедряването на GenAI повдига важни въпроси относно сигурността на данните и етиката. Поради това висшият мениджмънт подхожда с повишено внимание към интеграцията на AI в работния процес, стремейки се да адресира и социалните предизвикателства, които тя носи.

AI се обучава чрез анализ на предварително зададени данни, които могат да бъдат манипулирани за постигане на неправомерни цели, включително дезинформация и финансови злоупотреби. В този контекст стои въпросът кой валидира как е обучен AI?

Кое е най-ценното качество, което трябва да притежава един технологичен лидер, и как го развивате в себе си?

Без значение дали сте технологичен лидер или не, ключът към поддържането на устойчивост в динамична среда са непрекъснатото учене и адаптивността. Това означава култивиране на мислене за развитие и растеж, при което човек винаги е отворен за усвояване на нови умения, приемане на промяна и гъвкавост в лицето на несигурността. Технологичните промени за последните четири години са се ускорили със 183%. Това е експоненциален ръст, за който мозъкът ни не е естествено подготвен. Докато овладееш нещо ново, то вече може да е остаряло. Фразата, че не най-силният, а най-адаптивният оцелява, днес е по-актуална от всякога.

Цялото интервю с него вижте тук.

Търсете „Мениджър” в:

- разпространителската мрежа в цялата страна

- на manager.bg/списание

- платформата за дигитално четене ZinZin

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ