Съвременното робство – третото по мащаби престъпление, генериращо $150 млрд. печалба

Съвременното робство – третото по мащаби престъпление, генериращо $150 млрд. печалба

40 милиона души са в робство днес, като SDG 8.7 обеща да намали този брой с 10 000 души всеки ден. Съвременното робство е пазарен провал, който може да бъде отстранен с използването на изкуствен интелект (AI) и сателитна технология за идентифициране на глобални рискове и нарушения. Това беше основен фокус на една от дискусиите по време на Световния икономически форум в Давос, водена от Гейл Марковиц, редактор в Световния икономически форум.

Целите за устойчиво развитие (ЦУР или SDG), известни още като Глобалните цели, бяха приети от всички държави-членки на ООН през 2015 г. като универсален призив за действия за премахване на бедността, защита на планетата и гарантиране, че всички хора ще се радват на мир и просперитет до 2030 г.

Индикаторът "8.7" от своя страна е споразумение за взимането на незабавни и ефективни мерки за ликвидиране на принудителния труд, прекратяване на съвременното робство и трафика на хора и премахването на най-тежките форми на детски труд, включително набирането и експлоатирането на деца войници и до 2025 г. край на детския труд във всичките му форми.

Технологията се нуждае от повече инвестиции и холистично-политически подход, за да се гарантира, че съвременният риск от робство е включен в пазарните практики. Причината за това - към днешна дата има 40 милиона души в робство. SDG 8.7 е ангажимент за прекратяване на съвременното робство, с амбицията да се намалява това число с 10 000 души всеки ден. Джеймс Коккейн, директор на Центъра за политически изследвания към Университета на Организацията на обединените нации, е уверен, че ние сме стигнали „доникъде“ до тази цел.

Причините за този системен и траен неуспех са резултат от недооценяването на труда, при което истинските социални разходи не са количествено определени. Още по-лошото е, че компаниите се оценяват позитивно, когато съкратят разходите за труд. Това е пазарен провал с огромни размери, присъстващ почти във всяка държава на земята, което генерира приблизително 150 милиарда долара печалба в световен мащаб и е третото по големина престъпление в света след трафика на наркотици и контрабанда на фалшиви стоки. Принудителната миграция и природните бедствия увеличават рисковете от експлоатация на хората, така че настъпващият спектър на изменението на климата поставя вниманието и върху този въпрос.

Цената на съвременното робство

Съвременното робство е в основата на усилията за трансформиране на пазарите и за създаване на сплотен и устойчив свят. Както казва Коккейн, "Трябва да оценяваме съвременния риск от робство в нашите пазарни практики."

Подобно на толкова много глобални предизвикателства, успехът на всеки отговор се опира на данни: Къде са съвременните роби на света, от кои глобални вериги за доставки са част и как можем да прогнозираме рисковете за човешката експлоатация?

Университетът в Нотингам, Обединеното кралство, е приложил изкуствен интелект към сателитните изображения, за да картографира моделите и прогнозите за принудителен труд. Пример е картографиране на тухлени пещи в Южна Азия, които в миналото са доказали, че са горещи точки за принудителен труд и дълг робство. Този анализ е един пример за иновации, включен в презентацията за модерното робство, разработена от Университета на Организацията на обединените нации и Карнеги Мелън на годишната среща 2020 в Давос.

Технологията визуално може да подчертае нюансите на съвременното робство - показва регионални модели, неволна работа за възрастни спрямо деца и дори специфични за индустрията статистически данни. Предстои обаче да се свърши допълнителна работа за създаване на по-подробна картина на локализираните различия, показваща повече вариации в рамките на държавите и регионите. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие също наскоро публикува доклад, проследяващ секторна оценка, в който се прави диаграма дали чуждестранните или местните вериги за доставка управляват търговията с роби. Определени отрасли - строителство, риболов и палмов сектор - са склонни да нарушават правата на труда. Условията за работниците в тези сектори могат да бъдат изолирани и / или опасни.

Използване на данните за предприемане на действия

Въоръжени с тези данни, има мощни примери за успешни действия срещу съвременното робство. Те са склонни да се оформят като търговско ембарго, като ограниченията на достъпа до европейските пазари за група от 25-те страни с най-тежко нарушение. По подобен начин американската митница може да забрани стоки, които имат нелегална история на веригата за доставки. Само през последните няколко месеца има 17 такива случая. Друг случай включваше Норвежкия фонд за държавно богатство, който се "гмурна" в 33 компании за палмово масло и откри, че разчитат на нелегални вериги за доставка на работна ръка. Ефектите бяха много дълбоки. Редица водещи американски банки последваха това. Когато австралийската компания за финансови услуги Westpac беше свързана с финансиране на трафик на деца, най-високите работни места бяха изгубени и банката беше силно засегната.

Многостранното действие също набира скорост. Преди две години 85 държави одобриха колективен залог за работа с компании, които са прозрачни по отношение на риска по веригата - залог, подкрепен от Г-20. ЕС преминава към приемането на задължителни практики за правата на човека. Лихтенщайнската инициатива е рамка за колективни действия, която се стреми да използва финансирането като лост за справяне с пазарния провал на съвременното робство.

Тези примери дават известна надежда, че целта от 10 000 души на ден е постижима, но в крайна сметка технологията се нуждае от повече развитие, повече инвестиции и цялостен подход на политическо ниво, където оцелелите са в основата на усилията за намаляване на риска. Подходът, ограничен до търговското ембарго, рискува да прехвърли тежестта, тъй като компаниите напускат бизнеса си, а работниците стават още по-уязвими. Ключът е да се гарантира, че вносителите действат отговорно, така че етичните и законни вериги за доставки да станат норма, а робството вече да не е "модерно".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ