Атлантическият океан се охлажда с рекордна скорост и учените не знаят защо

Атлантическият океан се охлажда с рекордна скорост и учените не знаят защо

Странна аномалия се случва в Атлантическия океан и експертите не могат да разберат причината за нея.

През изминалата година температурите на повърхността в Атлантическия океан достигнаха някои нови върхове на фона на рекордното покачване на глобалните температури.

Но изглежда, че нещо се е случило, защото в последните месеци температурите на повърхността на Атлантическия океан внезапно са спаднали с рекордна скорост, пише Unilad.

Според Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA) данните показват, че температурите на повърхността на Атлантическия океан са започнали да се охлаждат от май.

Изглежда, че Атлантическият океан е бил градус или два по-студен от нормалното за това време на годината.

Сега океаните очевидно са податливи на много промени във времето през годината. Обикновено през това време се очаква температурите на Атлантическия океан да се повишат отчасти поради причиненото от човека изменение на климата, но от друга страна поради сложния метеорологичен модел, известен като Ел Ниньо. Ел Ниньо се отнася до затопляне на повърхността на океана или по-горещи температури в океана над средното ниво.

Атлантическият океан поставя нови топлинни рекорди от март 2023 г. и една ог големите причини за това е особено силният Ел Ниньо, който премина през 2023 и 2024 г.

Но сега изглежда, че Ел Ниньо в Атлантическия океан вероятно ще бъде заменен от неговия двойник Ла Ниня, когато температурите на океана са необичайно ниски от по-рано.

И двата метеорологични модела са невероятно сложни и са податливи на пасати, слънчево нагряване и валежи, което ги прави трудни за прогнозиране.

Въпреки това, внезапната промяна в температурите на Атлантическия океан и предполагаемият му преход в Ла Ниня - който обикновено се прогнозира да започне през септември - доста обърка експертите.

„Прегледахме списъка с възможни механизми и досега нищо не съответства на правилата“, каза Франс Филип Тухен отУниверситета на Маями, пред New Scientist.

Тези безпрецедентни промени очевидно са причина за безпокойство за околната среда.

От NOAA казват, че промените в метеорологичните модели на Ел Ниньо и Ла Ниня могат да повлияят на валежите в околните континенти и че е доказано, че атлантическите ниньо увеличават вероятността от урагани близо до островите Кабо Верде.

Според Майкъл Макфадън от NOAA, това също може да повлияе на океанските цикли - Атлантическият океан може да забави Ла Ниня в Тихия океан в рамките на „битка“ помежду им, тъй като Тихият океан „се опитва да се охлади, а Атлантическият - да се затопли“.

Засега все още се следи дали Атлантическият океан се развива напълно в модела Ла Ниня или не. Ако това се случи, прогнозите за климата в околните райони могат да се променят до края на годината.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ