Кои са актуалните COVID варианти, които циркулират сега в Европа?

Кои са актуалните COVID варианти, които циркулират сега в Европа?

Кои са актуалните COVID варианти, които циркулират сега в Европа?

Въпреки че разгарът на пандемията може да е приключил, вирусът, който причинява COVID-19, продължава да мутира, като във всяка страна циркулират множество варианти.

Но въпреки това тестовете и наблюдението са намалели, като експертите призовават хората да продължат да приемат сериозно заплахата от това заболяване.

"Светът се е отдалечил от COVID и в много отношения това е добре, защото хората могат да останат защитени и да се пазят, но този вирус не е изчезнал никъде. Той продължава да циркулира. Той се променя, убива и ние трябва да сме в крак с него", заяви пред Euronews Next Мария ван Керхове, технически ръководител на COVID-19 в Световната здравна организация (СЗО).

Всички варианти, които циркулират днес, са подлинии на Omicron - силно трансмисивен вариант на COVID-19, който се появи за първи път преди две години.

Един от подлиниите, EG.5, наричан още Eris, понастоящем представлява повече от половината от циркулиращите в световен мащаб варианти на COVID-19. Той беше обявен от СЗО като вариант от интерес още през август.

Случаите на EG.5 се увеличиха през лятото, но неотдавна той беше изпреварен в Съединените щати от тясно свързан подвариант, наречен HV.1. Според последните данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) на този подвариант сега се дължат 29 % от случаите на COVID-19 в САЩ.

"HV.1 по същество е вариант, който произлиза от EG.5.1 (и преди това XBB.1.5), който просто натрупва няколко мутации, които му позволяват да заразява по-добре хора, които имат имунитет към SARS-CoV-2", казва пред Euronews Next Андрю Пекош, професор по молекулярна микробиология и имунология в университета "Джон Хопкинс" в САЩ.

Пекош, който изучава репликацията на респираторните вируси, казва, че тези варианти вероятно са се появили като случайни мутации в рамките на естествената еволюция на вирусите.

По данни на Европейския център за контрол и превенция на заболяванията (ECDC) понастоящем преобладават варианти, подобни на XBB 1.5, като EG.5 - или Eris, които съставляват около 67% от случаите в страните от ЕС/ЕИП.

Според СЗО, която наскоро го класифицира като "вариант, представляващ интерес", разпространението на друга подлиния на Omicron, наречена BA.2.86, "бавно нараства в световен мащаб". Неговите последователности бяха съобщени за първи път в Израел и Дания през юли и август.

"BA.2.86, когато се появи, беше нещо, което наистина тревожеше учените, защото беше вариант, който имаше голям брой мутации, особено в протеина spike, който е цел за защитния имунитет, който ви дават ваксините и инфекциите", каза Пекош.

Учените смятат, че този вариант вероятно е възникнал при човек с увредена имунна система, което е позволило на вируса да се възпроизвежда и да натрупва мутации по-бързо, но все още не се е доближил до това да стане доминиращ.

Френските власти обаче неотдавна заявиха, че повечето случаи на BA.2.86 в страната са от новата подлиния JN.1, която е "открита и в други страни, но циркулира основно в Европа и особено във Франция".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ