Заедно пред екрана - това сближава и маймуните

Заедно пред екрана - това сближава и маймуните

Шимпанзетата, които гледат видеоклипове заедно, се сдобиват със същото чувство на близост както хората, които гледат заедно филм или телевизионно предаване. Това установи екип от американски учени на университета "Дюк". 

Двойки шимпанзетата били наблюдавани, докато гледали видеоклипове, след което психолозите открили наличието на повишено усещане за близост с останалите в групата по начин, който до момента се смяташе за уникален за хората. 

Изследователите твърдят, че това показва "дълбоките еволюционни корени" на засиленото емоционално въздействие от гледането на нещо с някой друг. Също така повдига въпроси по отношение на какво се губи, когато има по-малко споделени изживявания - например, като семействата спират да гледат телевизия заедно вкъщи и започват да се включват по отделно в своите социални мрежи, използвайки собствените си мобилни телефони.

За изследването шимпанзета и бонобо са били поставени пред екран, излъчващ видео. Използвани са технологии за следене на очите им, за да се уверят учените, че маймуните гледат филма, както и плодови напитки, за да бъдат окуражени животните да стоят сравнително мирно, докато предаването тече. 

Наблюдавани са 45 маймуни. 

Психолозоте твърдят, че изводите от експеримента оспорват идеята, че има нещо уникално човешко в споделените социални преживявания като гледането на някаква дейност.

Изследването заключава, че да се чувстваш по-близък с някого заради гледането на нещо заедно с него "присъства и при хората, и при големите човекоподобни маймуни, и затова има по-дълбоки еволюционни корени, отколкото се предполагаше преди".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ