Близо 300 млрд. евро похарчени в ЕС миналата година за опазване на околната среда

Близо 300 млрд. евро похарчени в ЕС миналата година за опазване на околната среда

Близо 300 млрд. евро похарчени в ЕС миналата година за опазване на околната среда

Общите разходи на страните членки на Европейския съюз (ЕС) за опазване на околната среда през 2021 г. възлизат на 292 милиарда евро. Разходите в сектора, включително за инвестиции и потребление, продължават да растат със среден годишен темп на увеличение от над 3 на сто, като за периода 2006 г. - 2021 г. са се увеличават с 54 на сто. Това показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат.

Наличните данни за България обхващат периода от 2014 г. до 2019 г. За посочения период родните общи разходите за опазване на околната среда са намалели, противно на наблюдаваната в ЕС тенденция, като през 2014 г. са достигали почти 1,1 милиарда евро, докато през 2019 г. са възлизали на 924,6 милиона евро. 

За същия период българските домакинства представляват единственият сектор, записал увеличение в разходите си за опазване на околна среда - от 159,4 милиона евро през 2014 г. до 210,7 милиона евро през 2019 г.

Родният сектор държавно управление и дружества с нестопанска цел регистрира сериозно намаление на средствата за опазване на околната среда, докато през 2014 г. за него са били изразходвани 263,8 милиона евро, през 2019 г. те са 66,9 милиона евро.

За същия период при сектора на корпорациите в България спадът на екологичните разходи е минимален, от 673 милиона през 2014 г. до 647 милиона през 2019 г. 

Като процент от брутния вътрешен продукт (БВП), разходите за опазване на околната среда в ЕС остават относително стабилни през последните 15 години - на равнище около 2 на сто.

Следвайки тенденцията от предходни години, разходите, извършени от корпорациите представляват най-голям дял от общите разходи за опазване на околната среда в ЕС, възлизайки на 55 на сто от тях през 2021 г. За същата година делът на разходите в сектор държавно управление и дружества с нестопанска цел заема 24 на сто от общите разходи, а делът на домакинствата възлиза на 21 на сто от тях.

През 2021 г. в сравнение с 2006 г. и трите сектора регистрират увеличение на разходите си за опазване на околната среда: сектор корпорации - 62 на сто, сектор държавно управление и дружества с нестопанска цел - 41 на сто и сектор домакинствата - 52 на сто.

През 2021 г. управлението на отпадъците и пречистването на отпадъчни води представляват представляват съответно 28 на сто и 23 на сто от общите разходи в сектора държавно управление и дружества с нестопанска цел.

Данните за същата година показват, че 24 на сто от общите разходи са били за научноизследователска и развойна дейност с екологична насоченост, както и други дейности по опазване на околната среда, включително общо управление на околната среда и екологично образование. За опазване на биоразнообразието и ландшафта са изразходени 13 на сто от общите разходи, а останалите 11 на сто - за опазване на въздуха, опазване на почвата и подпочвените води, намаляване на шумовото замърсяване и радиационна защита.

Що се отнася до корпорациите, управлението на отпадъчните води и отпадъците представляват съответно 27 на сто и 56 на сто от разходите им през 2021 г, а опазването на атмосферния въздух и климата заема дял от 7 на сто.

Останалите 10 на сто са изразходвани на опазването на почвата и подземните води, биоразнообразието, намаляване на шумовото замърсяване, радиационна защита и екологична изследователска и развойна дейност

През отминалата година инвестициите на ЕС в активи, необходими за предоставяне на услуги за опазване на околната среда, възлизат на 59 милиарда евро, което е увеличение с 5 милиарда евро спрямо 2020 г. Тези услуги включват пречиствателни станции за отпадни води (ПСОВ), превозни средства за транспортиране на отпадъци и придобиване на земя за създаване на природни резервати или придобиване на производствено оборудване, отделящо по-малко замърсяващи емисии.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ