Ново проучване: COVID-19 води до трайно увреждане на когнитивните функции

Ново проучване: COVID-19 води до трайно увреждане на когнитивните функции

Прекараният COVID-19, дори и в леки форми води до трайно когнитивно увреждане. Това заключение е направено от британски учени, които са провели уникално проучване върху група млади здрави доброволци, които са дали съгласието си да бъдат заразени с коронавируса. Резултатите от проучването са публикувани в The Lancet.

В проучването са включени 34 души, предимно мъже на възраст 18-30 години, които не са боледували от COVID-19 и не са били ваксинирани срещу него. И това е първото подобно проучване с такава извадка от участници. Според условията на проучването доброволците са изпълнявали 11 задачи на компютър в продължение на два дни, след което са били заразени с вируса SARS-CoV-2. Около половината от изследваната група развиват COVID в лека форма, а останалите доброволци не се разболяват.

След лечението участниците в проучването не са забелязали никакви когнитивни промени. Тестовете обаче ясно показват, че при оцелелите е налице малко, но трайно увреждане. Така те показали влошаване на паметта и отслабване на изпълнителните функции, които контролират другите когнитивни функции. И тези увреждания се запазили една година след провеждането на изследването.

„Бъдещите проучвания трябва да изследват биологичните механизми, които са в основата на тази връзка, да определят как те се различават от тези, наблюдавани при други респираторни заболявания, и да установят дали целенасочената интервенция може да нормализира тези изпълнителни процеси и паметта“, пишат авторите на проучването.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Звездите за бизнеса през 2026 година: Овен, Телец, Близнаци, Рак, Лъв и Дева
Древна египетска лодка беше определена като „един от най-важните реставрационни проекти на XXI век“
Нова валута, стар бюджет: Какво ни очаква през 2026 година?
Само „бикове“: Всички анализатори на Уолстрийт очакват възход на акциите през 2026 г.
Новата икономика: Как въглеродният данък върху вносните стоки ще промени световната търговия?
Плащаме само в брой на такситата в новогодишната нощ
Кинолегендата Бриджит Бардо ще бъде погребана в градината на резиденцията си в Сен Тропе
Сметната палата ще проверява раздаването на бонуси в държавните ведомства