Признават пристрастяването към игрите за психическо разстройство

Признават пристрастяването към игрите за психическо разстройство

Пристрастяването към игрите, включително компютърните, ще бъде признато за психическо разстройство от Световната здравна организация.

СЗО ще включи „игровото разстройство“ в 11-ото издание „Международна статистическа класификация на заболяванията“, предаде Би Би Си.

Черновата на документа описва състоянието като натрапчива и редовно възникваща потребност за игра, толкова остра, че „превъзхожда по важност другите жизнени интереси“.

Някои страни вече разглеждат игровото разстройство като сериозен проблем за здравеопазването, а в някои вече съществуват частни клиники за лечението на такива пациенти.

Последното издание на справочника за болестите е от 1992 г. и през тази година трябва да бъде публикуван негов ревизиран и допълнен вариант. Той се смята за основен класификатор на заболяванията и симптомите им, използва се от лекарите и научните работници в целия свят за определянето на болести и диагнози.

В новото издание ще бъде записано, че за установяването на диагнозата нездравата игрова зависимост трябва да се наблюдава най-малко 12 месеца, но периодът може да е и по-кратък, „ако симптомите са силно изразени“.

Списъкът на симптомите:

- Загуба или нарушаване на контрола за собственото игрово поведение (честото, интензивност, продължителност на сесията),
- Компютърната игра има все по-голям приоритет за пациента,
- Въпреки негативните последствия от игровите сесии, играчът не ги спира, а дори ги удължава.

Пристрастяването към компютърните игри е признато за проблем в много страни по света.  В Южна Корея властите приеха закон със забрана децата до 16 г. да играят интернет игри от полунощ до 6 сутринта. В Япония играчите получават съобщение, ако са играли определен брой часове на месец.  В Китай интернет провайдърът Tencent е въвел ограничение за броя часове, които децата могат да прекарат в игра на компютъра.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ