Проучване: Южна Америка крие опасност за здравето на човечеството

Проучване: Южна Америка крие опасност за здравето на човечеството

Базираната в Ню Йорк изследователска организация EcoHealth Alliance предупреди, че Южна Америка е потенциален развъдник на вируси, застрашаващ в бъдеще здравето на човечеството.

Организацията е съставила „световна карта на заплахите“, изучавайки бозайниците и вирусите, които те пренасят, както и контактите на животните и хората.

Според учените най-голяма е заплахата от прилепите.

Те се надяват данните да помогнат за предотвратяването на нови епидемии от СПИН, Ебола или грип.

Известно е, че най-опасните инфекции са пренесени от животни. За причина за избухването на една от най-сериозните епидемии от Ебола се смятат прилепите, а заразата с ХИВ е започнала от шимпанзета.

Организацията е проучила всички известни вируси – 586, с които е потвърдено заразяването при 754 вида бозайници. Включени са и 188 зоонозни инфекции – т.е. инфекции, които могат да заразят и хора, и други бозайници.

Някои от тях са проучени напълно, а други са били на практика игнорирани.

В изследването, публикувано в сп. Нейчър, са посочени 17 зоонозни инфекции, които могат да бъдат пренесени от всички видове прилепи, и 10, чиито носители потенциално са всички примати и гризачи без изключение.

След това експертите нанесли на картата ареалите на тези видове и инфекциите, които могат да разпространят, за определят най-опасните зони.

Така се оказало, че заплахата от гризачите е глобална, но основното огнище е в Южна Америка.

Потенциалните горещи точки са различни за различните групи бозайници в отделните части на планетата, но рискът, който носят прилепите, надхвърля повечето други заплахи, коментира пред Би Би Си д-р Кевин Оливъл.

Авторите се мятат, че епидемиите възникват заради въздействието на човека върху околната среда и че е необходимо хората да ограничат до минимум контактите си с дивата природа, като прекратят лова и разрушаването на местообитанията на дивите животни.

Въпреки че повечето пандемии са зоонозни, повечето зоонози не предизвикват пандемия, допълва Джеймс Лойд-Смит от Калифорнийския университет. Според него проучването трябва да се използва за приоритетно проследяване на вируси, а не  за разработването на принципни политики.

Междувременно EcoHealth Alliance започва да изучава птиците като още един източник на зоонозни инфекции, какъвто е и птичият грип.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ