Сърдечното здраве влияе на възрастта на мозъка

Сърдечното здраве влияе на възрастта на мозъка

Сърдечното здраве влияе на възрастта на мозъка

Влошаване на сърдечно-съдовото здраве към средата на 30-те може да е знак за когнитивни проблеми в напреднала възраст, според невролози от Калифорнийския университет. Изследването, довело до тези изводи е публикувана в Lancet Healthy Longevity.

В своята работа изследователите са използвали базиран на MRI модел на машинно обучение, за да оценят възрастта на мозъка на доброволци, родени през 1946 г., които са участвали в проучването Insight 46 за болестта на Алцхаймер. Пациентите са участвали в изследването през целия си живот, така че учените са успели да сравнят възрастта на мозъка в различни периоди от живота им.  На финала на изследването всички участници са били на възраст между 69 и 72 години, а мозъчното им здраве било оценено на възраст, варираща от 36 до 93 години

Оказало се, че доброволците с най-лошо сърдечно-съдово здраве около 36-та си година са с влошено мозъчно здраве към 69-та си година, отговарящо на състоянията на хора, диагностицирани с проблеми с мозъчното оросяване. Освен това учените са регистрирали атрофия на мозъчните клетки в продължение на  следващите две години след откриването на проблеми със сърдечно-съдовата система.

„Въпреки факта, че всички участници в това проучване са били на една и съща възраст, има много големи разлики в това колко стари са мозъците им според компютърния модел. Надяваме се, че един ден този метод може да се превърне в полезен инструмент за идентифициране на хора, изложени на риск от ускорено стареене на мозъка, така че да могат да им бъдат предложени ранни, целеви стратегии за превенция на деменцията“, отбелязват учените.

Проучването не открива никакви връзки между детското познание, нивото на образование или социално-икономическия статус и преждевременното стареене на мозъка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ