Уморени очи? Три лесни стъпки за активна грижа за очите
Разполагаме само с един чифт очи, а в днешния свят очите са по-уязвими от всякога. Интензивното дигитализиране на редица дейности през последната година и половина подложи зрението ни на още по-голямо изпитание. Какво можем да предприемем сега, за да съхраним зрението си в бъдеще? Д-р Анелия Апостолова – специалист офталмолог с дългогодишна практика, споделя с нас 3 лесни стъпки за активна грижа, които тя препоръчва на своите пациенти, за да поддържат зрението си във форма.
Д-р Апостолова, кои са най-честите оплаквания и симптоми при уморени очи?
Очите са органът, с който възприемаме най-голям обем от информация. Гледането на телевизия, работата на компютър и мобилни устройства, четенето на книги, липсата на сън и замърсената околна среда натоварват очите ни до степен, в която те стават сухи, чувствителни и много уморени. Симптомите най-често са зачервяване, замъглено зрение, двойно виждане, отслабено нощно зрение и пр. Необходимо е да се грижим за тях ежедневно, за да ги поддържаме във форма.
Какви съвети препоръчвате на Вашите пациенти за ежедневна грижа?
Както всяка друга част от нашето тяло и очите ни се нуждаят от почивка, упражнения за „тонус“ и добро хранене. Ако успеем да изградим постоянство при спазване на тези три стъпки всеки ден, ще успеем да съхраним зрението си в бъдеще.
Разкажете ни малко повече за тези три стъпки. Как да дадем почивка на очите, когато сме на работа и затрупани със задачи?
Почивката на очите по време на работния ден е изключително важна, именно заради интензитета на натоварването им. Затова първата стъпка, която препоръчвам на моите пациенти, е да си създадат навика да отделят поглед от компютъра по няколко пъти на час. Правилото 20-20-20 е добър ориентир. То гласи, че на всеки двадесет минути очите трябва да почиват за минимум двадесет секунди, като се фокусират върху обект на разстояние двадесет крачки от Вас. Следването на правилото е ефективен и лесен начин да се подсещаме да правим малки почивки. Към това бих добавила също – мигайте и правете кратки зрителни упражнения. Когато се взираме в различни устройства, често забравяме да мигаме. Мигането насърчава окото да произвежда повече слъзна течност и така то само се предпазва от сухота и зачервяване. Зрителните упражнения на свой ред играят важна роля в поддържането на ясно зрение денем и нощем.
Бихте ли ни дали пример за зрителни упражнения?
Ето няколко примера за упражнения, които препоръчвам, и без проблем могат да се практикуват навсякъде и по всяко време:
- Затворете очи. Притиснете клепачите навътре за няколко секунди. Отворете широко очи и останете така за няколко секунди.
- Мигайте с клепачите бързо и често в продължение на няколко секунди.
- Гледайте в различни посоки: първо горе вляво, след това долу в дясно, после горе в дясно и на края долу вляво. Стремете се движенията да са плавни и да описват кръгове. Задържайте погледа си за няколко секунди в крайните позиции. Повторете няколко пъти последователно.
Упражненията не отнемат много време и са лесни за изпълнение. В моята практика наблюдавам как редовното правене на упражнения дава благотворно отражение при редица офталмологични заболявания, като забавят тяхното прогресиране.
[[{"fid":"377687","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":1079,"width":1212,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Освен тези две стъпки, споменахте, че доброто хранене също е част от ежедневната грижа за очите. Как храненето има връзка със зрението?
„Ние сме това, което ядем“. Това важи с пълна сила и за очите. Третата стъпка в грижата за очите е приемът на храни, богати на витамини, минерали и важни за очите хранителни вещества. Споменахме вече факторите, които допринасят за умората в очите, но може би има нужда от малко по-подробно разяснение на начина, по който те вредят. Почти всички източници на светлина – естествени или изкуствени, излъчват т.нар. синя светлина. Едва ли сте се замисляли, че сме изложени на нея почти през целия ден. Прекомерното излагане на слънце, работата на компютър, луминесцентната светлина, смесването на различни светлинни са все фактори на средата, който неусетно, но системно увреждат зрението. Високоенергийните сини лъчи проникват дълбоко и увреждат фоторецепторите, отговорни за остротата на зрението. Окото, като всеки друг орган в тялото, разполага със собствена защита. То успява да филтрира тези лъчи с помощта на пигмент в макулата – жълта част в очното дъно, която съдържа лутеин и зеаксантин. За съжаление, окото не може да произведе самó тези 2 елемента и затова е необходимо да си ги набавяме с храната или посредством добавки. Предвид диетата на съвременния човек приемът на лутеин и зеаксантин от храната средно е под необходимите 10 мг лутеин и 2 мг зеаксантин на ден. Това респективно води до образуването на по-слаб филтър срещу синята светлина, което носи по-висок риск от увреждане. Затова препоръчвам на моите пациенти прием на хранителна добавка като допълнение към ежедневното меню.
Какво трябва да търсим в една хранителна добавка за добро зрение?
Основното е да се уверите, че хранителната добавка съдържа оптимално съдържание на лутеин и зеаксантин. Един от продуктите, които предписвам най-често на пациентите ми, е Neovista Next. Съставът на Neovista Next включва нужната дневна доза лутеин и стандартизиран екстракт от годжи бери с високо съдържание на зеаксантин. Тези две съставки са допълнени с антиоксиданти, астаксантин, цинк и витамин С, което на практика покрива най-важните хранителни вещества за добро зрение. Това се потвърждава и от обратната връзка на моите пациенти. Те споделят, че при редовен прием на Neovista Next усещат облекчение на текущи оплаквания като умора, напрежение, замъглено зрение и сухота.
Ако има един съвет, който да дадете на читателите ни, какъв би бил той?
Не отлагайте! Проблемите с очите се развиват много бавно и неусетно и когато симптомите вече се появят, обикновено е късно. Когато човек е млад и без оплаквания, не се замисля за превантивни действия. Има толкова много дребни неща, които можем да правим ежедневно, за да си спестим проблеми в бъдеще. Грижата за очите сега запазва зрението през целия ни живот.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.