Здравното министерство на САЩ спира финансиране от 500 млн. долара за РНК ваксини

Здравното министерство на САЩ спира финансиране от 500 млн. долара за РНК ваксини

Министерството на здравеопазването и социалните услуги на САЩ (HHS) планира да отмени финансиране от 500 милиона долара за РНК ваксини, разработвани за борба с вируси като грип и COVID-19, предаде Би Би Си.

Тази стъпка ще засегне 22 проекта, ръководени от големи фармацевтични компании, включително Pfizer и Moderna, за ваксини срещу птичи грип и други вируси, съобщи HHS.

Министърът на здравеопазването Робърт Ф. Кенеди-младши, който е известен скептик по отношение на ваксините, обяви, че оттегля финансирането поради твърдения, че „РНК технологията представлява повече рискове, отколкото ползи за тези респираторни вируси“.

Лекари и здравни експерти критикуват дългогодишното поставяне под въпрос на безопасността и ефикасността на ваксините от Кенеди, както и неговите възгледи относно здравните политики.

Разработването на РНК ваксините срещу COVID-19 беше от решаващо значение за забавянето на пандемията и спасяването на милиони животи, каза Питър Лури, бивш служител на Американската агенция по храните и лекарствата (FDA). Той заяви пред Би Би Си, че САЩ „обръщат гръб на един от най-обещаващите инструменти за борба със следващата пандемия“.

В изявление Кенеди посочи, че екипът му е „прегледал науката, изслушал е експертите и е предприел действия“. „Данните показват, че тези ваксини не успяват да предпазят ефективно от инфекции на горните дихателни пътища като COVID и грип“, каза той.

По думите му отделът пренасочва финансирането към „по-безопасни, по-широки ваксинални платформи, които остават ефективни, дори когато вирусите мутират“.

Кенеди също така твърди, че РНК ваксините могат да помогнат за „насърчаване на нови мутации и всъщност могат да удължат пандемиите, тъй като вирусът постоянно мутира, за да избегне защитните ефекти на ваксината“.

Здравните експерти казват, че вирусите мутират независимо дали съществуват ваксини за тях.

Д-р Пол Офит, директор на Центъра за обучение по ваксини в Детската болница във Филаделфия, отбеляза, че грипният вирус мутира всяка година, независимо дали хората се ваксинират, докато вирусът на морбили не е мутирал, въпреки че по-голямата част от хората са ваксинирани с РНК инжекция.

Той каза, че РНК ваксините са „забележително безопасни“ и са ключ към предотвратяването на тежки инфекции от вируси като COVID-19.

Д-р Офит, който е изобретил ротавирусната ваксина, заяви, че спирането на финансирането може да постави САЩ в „по-опасна“ позиция за реагиране на всяка потенциална бъдеща пандемия. Той отбеляза, че РНК ваксините имат по-кратък цикъл на разработване, поради което са били от решаващо значение за реагиране при пандемията от COVID-19.

Откакто встъпи в длъжност, Кенеди предприе редица стъпки за трансформиране на начина, по който здравният отдел на страната разработва и регулира ваксините.

През юни той уволни всички 17 членове на комисия, която издава официални правителствени препоръки относно имунизациите, като ги замени с някои хора, които са критикували безопасността и ефикасността на ваксините.

Той също така премахна ваксината срещу COVID-19 от препоръчителния имунизационен календар на Центъра за контрол и превенция на заболяванията за здрави деца и бременни жени.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Главнокомандващият Въоръжените сили на Украйна: Русия изпраща по 9000 допълнителни войници на месец
Здравното министерство на САЩ спира финансиране от 500 млн. долара за РНК ваксини
Правителството одобри създаването на "Магазин за хората"
Кремъл определи като „конструктивни“ продължилите 3 часа разговори между Путин и Уиткоф
Германия подготвя фонд от 100 милиарда евро за инвестиции в стратегически активи
Истинската причина за прегаряне, за която никой не говори
Австралия препоръчва ефективен метод за намаляване на консумацията на алкохол
Производител на дрехи отчете скок на акциите си след като Тръмп похвали спорна реклама на джинси