За няколко седмици животът поскъпна осезаемо, казват 70% от българите
70% от българите са усетили в последните седмици поскъпване на цените на стоките и услугите, които ползват. 74 на сто очакват, че повишението на цените на основните стоки ще продължи и това ги притеснява, сочат оповестени днес данни от независимото във финансирането си национално представително изследване на "Галъп интернешънъл" , известно като Политически и икономически индекс на "Галъп интернешънъл".
Проучването е направено от 5 до 12 октомври сред представителна за пълнолетното население на страната извадка от 820 души. От тях само 18 на сто отговарят, че в последните седмици не са усетили увеличение на цените на стоките и услугите, които ползват, а 3 на сто - че са усетили намаление. Останалите или нямат мнение, или не са отговорили.
Демографските показатели сочат, че най-осезаема промяна е усетила по-възрастната част от населението, хората с по-ниски доходи и живеещите в селата. Привържениците на БСП са усетили най-силно повишението на цените, но и мнозинството от привържениците на ГЕРБ също твърдят това, макар и не в същата степен. Увеличението на цените са усетили и мнозинството от хората с по-високи доходи, отбелязват от "Галъп".
На въпроса за цените, задаван всеки месец или на тримесечие, 14 на сто отговарят, че няма да има промяна, а едва 2 на сто вярват, че ще намаляват. Останалите се затрудняват да отговорят. Според изследователите, това е осезаемо увеличаване на очакванията за повишение на цените спрямо предишните месеци. Предишният подобен скок е бил през пролетта на 2017 г., когато отново е анонсирана възможност за повишаване на цените на енергоносителите.
В последните няколко години очакванията за ръст на цените се движат в диапазони около и над 60 на сто от българите, а около и под 20 на сто очакват цените да остават същите. По традиция минимални са дяловете на онези, които очакват цените да се понижават.
По-актуалната напоследък тема за смяната на часовото време 59 на сто от интервюираните по-скоро не одобряват смяната по принцип, 20 на сто по-скоро нямат мнение, а 13 на сто по-скоро одобряват сезонната промяна на времето. Останалите са се затруднили да отговорят.
По-възрастните и работещите по-чувствително не одобряват практиката за смяната на часовото време, а младите и неработещите нямат толкова ясно изградено мнение, макар че и сред тях противниците на смяната на часовото време са мнозинство, коментират от "Галъп интернешънъл".
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.