Богатите страни вече са на първа линия за бъдещите ваксини срещу COVID-19

Богатите страни вече са на първа линия за бъдещите ваксини срещу COVID-19

Все още в процес на разработка бъдещите ефективни ваксини срещу COVID-19 вече са обект на анализи и опасения от неравенство в достъпа до тях. До момента богатите страни са блокирали повече от милиард дози коронавирусни ваксини, което поражда притеснения, че останалият свят ще е последен на опашката в глобалните усилия за победа срещу патогена, пише Bloomberg. Споразуменията на САЩ и Великобритания за осигуряване на доставки от Sanofi и GlaxoSmithKline Plc, както и между Япония и Pfizer Inc., са последните в редица подобни договорености до момента. Европейският съюз също беше много активен в предварителните заявки за ваксини, много преди някой да знае дали ще са ефективни, припомня агенцията.

Въпреки че международните общности и редица нации обещават да направят ваксините  достъпни за всички, първоначално произведените дози едва ли ще задоволят търсенето в свят с приблизително 7,8 милиарда души. Възможността по-заможните страни да монополизират снабдяването - сценарий, който се разиграва при пандемията от свински грип през 2009 г., породи опасенията сред бедните нации и редица здравни организации. На практика САЩ, Великобритания, Европейският съюз и Япония досега са "резервирали" 1,3 млрд. дози потенциални Covid имунизации, според лондонската агенция за анализи Airfinity.

Други около 1,5 млрд. дози са обект на сделки в процес на договаряне, показват данните на агенцията. „Дори и при най-оптимистичните оценки за научния напредък в това отношение, все още няма достатъчно ваксини за света“, посочва Расмус Бех Хансен, главен изпълнителен директор на Airfinity. При оценките за снабдяване с ваксини е важно също така да се има предвид, че повечето от разработките може да изискват приемане на две дози за максимална ефективност, каза той.

Няколко от най-напредналите в разработките си компании като Университета в Оксфорд и партньор AstraZeneca Plc и Pfizer-BioNTech SE, вече са на финалната права, като се надяват, че скоро ще е налице достатъчно надежно оръжие за борба с Covid. Но пред тях все още има редица препятствия: доказването, че техните ваксини ефективни, получаването на официални одобрения и разрешения и увеличаване на производството. Световните доставки може да не достигнат 1 милиард дози до първото тримесечие на 2022 г., прогнозира Airfinity.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
Най-опасният престъпник на Еквадор беше предаден на властите в САЩ
Четири неща, които всяка B2B марка трябва да прави
Milliyet: Туристите в Турция са предупредени за риск от инфекция с опасни бактерии