Доц. Кунчев: Вероятно и малките ученици ще минат на дистанционно обучение

Доц. Кунчев: Вероятно и малките ученици ще минат на дистанционно обучение

Eпидемичната ситуация се утежнява, последната седмица почти няма ден, който да не бележи рекорд в броя на новите позитивни случаи. Натискът върху болниците става прекалено голям, като на определени места те изпитват затруднения да осигурят медицинска помощ на всички нуждаещи се. Това заяви пред bTV главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев по отношение на затягането на мерките срещу разпространението на коронавируса.

По думите му 2-седмичното затваряне на барове и дискотеки и минаване на гимназисти и студенти на онлайн обучение може да се окаже по-дълго, ако не прекършим кривата на заболеваемостта.

„Много е вероятно“ и най-малките ученици да учат дистанционно – въпреки позицията на МОН, че при тях ефективността на тази форма е най-ниска и има най-много трудности. „Ако данните покажат, че е необходимо, ще минат на дистанционно обучение“, подчерта Кунчев, който е под карантина заради контакта си с премиера Бойко Борисов.

„Възможно е допълнително затягане на тези мерки без да се стига до локдаун на населени места – това не е кой знае колко ефективна мярка. Вечерният час според мен не е от най-ефективните, създава затруднения на гражданите, но в общини, където е твърде голяма заболеваемостта, властите го правят“, коментира Кунчев, като подчерта, че въпреки мащабните национални мерки от вчера вечерта, остава възможността на местно ниво да се вземат решения.

Той заяви още, че в Европа има поне 10 страни със значително по-висока от нашата заболяемост.

„Обикновено сравняваме с Чехия, защото сме близки като население, организация и социално-икономически условия. Ако имахме чешката заболяемост в момента, щяхме да имаме между 5 и 6 хил. положителни случаи дневно. Това не е невъзможно да се случи, ако не вземем мерки и част от хората продължават да не спазват разпоредбите“, каза главният здравен инспектор.

Доц. Кунчев обясни, че направените над 11 хил. PCR теста са изцяло в капацитета на българските лаборатории.

„В информационната система за COVID-19 информация вкарват 185 лаборатории, които работят ежедневно и имат капацитет от много над 11 хил. Aко работят всички на максимум могат да достигнат дори 30-40 хил. теста дневно. 65 са само лабораториите в заповедта на здравното министерство, чиито резултати се признават в други страни.“, коментира той.

Според него има голяма вероятност извънредната епидемична обстановка да бъде удължена, но не се ангажира с конкретни прагове на заболеваемост: „При другите респираторни заболявания има 2-3-4 седмици пик и следва спадане. Дали ще стане така се надявам, но не вярвам – не се държи като типичен респираторен вирус“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ