Електронното обслужване в НОИ се е увеличило двойно по време на извънредното положение

Електронното обслужване в НОИ се е увеличило двойно по време на извънредното положение

Електронното обслужване в НОИ се е увеличило двойно по време на извънредното положение

Електронното обслужване в НОИ става все по-предпочитанo, спрямо обслужването на място. Това показват резултатите от национално представително социологическо проучване, проведено от "Алфа Рисърч".

Данните сочат, че преди въвеждането на ограничителните мерки съотношението между посещенията „на място“ и достъпа до интернет страницата на НОИ за получаване на желаната услуга е било две към едно. Около 50% от ползвалите услугите на НОИ посочват първата опция, а 25% се поставят в другата група. След промяната на ситуацията обаче в предпочитана форма за контакт с института се превръщат онлайн справките и административните услуги, като съотношението се запазва същото, но вече в полза на дистанционния достъп. И в двата случая около 25% от анкетираните са посочили, че ползват и двата начина за обслужване.

Удовлетвореността на клиентите при двете форми на обслужване е сходна, като отчетливо доминират положителните оценки. Посещението на място се оценява изцяло позитивно от над 50% от анкетираните, а недоволните са само 9%. При електронните услуги напълно удовлетворените се позиционират на същото ниво, докато отрицателните оценки намаляват значително до 5%. Софиянци са най-активните потребители на електронните услуги, а жителите на селата остават привърженици на обслужването на място.

Информацията, която НОИ предоставя на своите клиенти, е достъпна, ясна и изчерпателна. Това е друг от основните изводи на проучването. Най-позитивна е оценката на клиентите за достъпността на информацията за предоставяните от институцията услуги. Изцяло удовлетворени са 43% от запитаните, още 36% са донякъде съгласни с това твърдение, 11% са се сблъскали с трудности при намирането на необходимата им информация. Без мнение са около 10%.

Относно яснотата на предоставяната отговорите с позитивна нагласа са близо 80%, неудовлетворението е около 14%, без мнение са 6%.

С най-висока доза критичност към задоволяването на нуждата им от специализирана информация се отнасят клиентите на НОИ по отношение на индикатора “изчерпателност”. Около 15% от анкетираните считат, че не са получили пълния обем от търсената информация. Напълно и частично удовлетворените отново надминава границата от 77%.

И по трите индикатора най-голямо удовлетворение демонстрират хората над средната и в пенсионна възраст. С положителна оценка са най-вече жителите на по-малките градове и тези, които ползват по-често електронните услуги на НОИ. По-критични остават столичани и по-високо образованите, въпреки че и при тях позитивните оценки доминират значително.

Предоставяните в териториалните поделения на НОИ услуги се оценяват позитивно, като удовлетвореността от обема, качеството и количеството им е съответно 32%, 32% и 35%. Към тях се добавят и между 38% и 49% по-скоро положителни оценки. Скептиците са в диапазона 8%-10%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ